لیزر موهای زائد کل بدن و صورت، پشت لب، شکم و ران پا در چند جلسه

صورت

سینه

اندام

پوست

آقایان

رفع موهای زائد با لیزر بهترین جایگزین برای شیو کردن، موم و بند انداختن است. رفع موهای زائد با لیزر موهای هر ناحیه‌ای از بدن را به روشی موثر و دائمی کاهش خواهد داد از جمله صورت، پاها، کمر، زیر بغل یا خط بیکینی. جلسات درمانی کوتاه و ساده است و بعد از اتمام درمان می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

مزایای رفع موهای زائد با لیزر

رفع موهای زائد با لیزر مزایایی دارد، از جمله:

 • دقت: لیزر بسیار دقیق‌تر از تیغ جراحی است و می‌تواند به راحتی موهای زائدی را که به سختی می‌توان شیو کرد از بین برد.
 • سرعت: بسته به اندازه ناحیه تحت درمان، رفع موهای زائد با لیزر می‌تواند نسبتاً سریع باشد. برای مثال، ناحیه روی لب بالا را می‌توان در عرض چند دقیقه انجام داد، اگرچه نواحی بزرگتر بدن می‌تواند تا یک ساعت طول بکشد.
 • کاهش رشد مو: یکی دیگر از مزایای اضافی رفع موهای زائد با لیزر این است که به طرز شگفت‌انگیزی مقدار رشد موها را کاهش خواهد داد. این مزیت معمولاً بعد از 3 الی 7 جلسه درمان رخ می‌دهد.

چگونه مو رشد می‌کند

مو از فولیکول‌های مو رشد می‌کند، که در پوست قرار دارند. رشد مو دائمی نیست، بلکه یک سیکل با سه فاز است.

 • فاز آناژن: در این فاز، مو بطرز فعالانه رشد می‌کند که معمولاً چند ماه طول می‌کشد و بهترین فاز برای رفع موی زائد است.
 • فاز کاتاژن: در طی این دوره کوتاه، حباب مو عقب نشینی کرده و شروع به آب رفتن می‌کند.
 • فاز تلوژن: فاز نهایی، فاز استراحت است که چند ماه طول می‌کشد. در این فاز، مو از فولیکول رها شده و به محض اتمام این فاز، مو فاز آناژن یا فاز رشد را دوباره از سر می‌گیرد.

در حالیکه نرخ رشد مو در هر شخص متغیر است، طول سیکل رشد مو معمولاً به نوع مو بستگی دارد. برای مثال، فاز فعال رشد مو برای سر شما ممکن است چند سال طول بکشد، ولی فاز فعال رشد مو روی بدنتان تنها چند ماه است.

نحوه اثرگذاری لیزر برای رفع موهای زائد

قرار گرفتن در معرض پالس‌های نور لیزر

در زمان استفاده از لیزر برای رفع موهای زائد، این دستگاه فوتون‌های نوری آزاد می‌کند که از میان پوست گذر کرده و توسط رنگدانه‌های موجود در فولیکول مو و بدنه مو جذب می‌شود. رنگدانه‌ها موادی هستند که به پوست و مو رنگ می‌بخشد. این انرژی به فولیکلول مو آسیب می‌رساند و توانایی آن را برای رشد مو مختل می‌کند. فولیکول‌های مو که در فاز آناژن یا فاز فعال رشد هستند، رنگدانه بیشتری دارند و انرژی بیشتری جذب می‌کنند و معمولاً بهتر از سایر موها به درمان جواب می‌دهند. به همین دلیل، چند جلسه درمان طول می‌کشد تا به بهترین نتایج برسید - باید هنگامی که در حال انجام درمان هستید، موهایتان را در این فاز فعال "بگیرید".

چه کسانی کاندید مناسبی برای رفع موهای زائد با لیزر هستند؟


بهترین کاندیدهای این درمان کسانی هستند که پوستی روشن و موهایی تیره دارند. این ترکیب به نور لیزر ایجاد می‌دهد تا جذب رنگدانه‌های موجود در مو شود زیرا با رنگدانه موجود در پوست کاملاً تضاد دارن و همین مسئله باعث می‌شود درمان موثرتری داشته باشید. اگر مویتان خیلی روشن است، یعنی رنگدانه کمی دارد یا اصلاً رنگدانه ندارد، یا همرنگ پوستتان است، احتمالاً درمان تأثیر زیادی نخواهد داشت.

لیزر موهای زائد برای افرادی با شرایط زیر مناسب نیست:

 • کسانی که موی بلوند، خاکستری یا قرمز دارند احتمالاً نتایج دلخواه خود را از رفع موهای زائد با لیزر نخواهند داشت. دلیل این امر فقدان رنگدانه در موست، به همین خاطر نور لیزر نمی‌تواند چیزی را هدف قرار دهد.
 • زنان باردار نیز کاندید مناسبی برای لیزر موهای زائد بدن نیستند زیرا نوسانات هورمونی آنها می‌تواند منجر به هایپرپیگمنتیشن در ناحیه تحت درمان شود.
 • اگر زمینه ابتلا به کلوئید (فزون گوشتی) دارید، احتمالاً رفع موهای زائد بدن با لیزر برای شما مناسب نیست؛ متخصصین زیبایی می‌توانند در جلسه مشاوره بهترین روشی که با وضعیتتان مطابقت داشته باشد را به شما توصیه کنند. اگر در ناحیه‌ای که می‌خواهید موهای زائد را از بین ببرید تتو دارید یا آرایش دائمی کرده‌اید، احتمالاً نمی‌توان از لیزر استفاده کرد. همچنین این روش برای پوست اطراف چشم‌ها مناسب نیست.

توصیه‌های پیش از درمان


 • 4 الی 6 هفته پیش و پس از درمان از قرار گرفتن در معرض آفتاب بپرهیزید. سلول‌های دارای رنگدانه پوست با ملانین موجود در موها رقابت می‌کنند.
 • شاید پزشک از شما بخواهد تا از مصرف هرگونه داروی موضعی یا محصولات مراقبت پوستی برای 3 الی 5 روز پیش از درمان خودداری کنید.
 • از بلیچینگ پوست، بند انداختن یا موم کردن موهایتان برای 4 الی 6 هفته پیش از درمان استفاده نکنید. موی حاوی ملانین باید در فولیکول وجود داشته باشد تا نور لیزر بتواند آن را "هدف" قرار دهد.
 • اگر سابقه تبخال در لب یا ناحیه تناسلی داشته باشید، پزشک احتمالاً درمان پروفیلاکسی ضد ویروسی را توصیه خواهد کرد. داروها را طبق توصیه‌های پزشک مصرف کنید.
 • اگر پوستی برنزه یا تیره داشته باشید، احتمالاً 4 الی 6 هفته پیش از درمان برنامه بلیچینگ پوستی برایتان آغاز خواهد شد.
 • پوست‌هایی که به تازگی برنزه شده‌اند را نمی‌توان درمان کرد! اگر تا دو هفته پس از برنزه کردن (چه با نور طبیعی آفتاب چه با دستگاه سولاریوم) تحت درمان قرار بگیرید، احتمالاً پس از درمان دچار هایپرپیگمنتیشن (لکه‌های سفید رنگ روی پوست) می‌شود که ممکن است 2 الی 3 ماه یا حتی بیشتر از بین نرود.
 • اگر تا 4 هفته پیش از درمان با لیزر، عملی روی دندان‌های خود انجام داده‌اید لطفاً مطب را در جریان بگذارید.
 • باید استفاده از محصولات برنزه کننده پوست را یک هفته پیش از درمان متوقف کرد. همچنین باید هرچه از این محصولات روی پوست باقیمانده است را باید قبل از درمان با لیزر برطرف کرد.

مراقبت‌ در حین درمان


 • پوست را باید پیش از درمان تمیز کرده و شیو کرد. استفاده از بی‌حسی موضعی اختیاری است.
 • هنگام درمان لب بالا، احتمالاً روی دندان‌ها با گاز مرطوب پوشانده خواهد شد. گذاشتن گاز زیر لب یک مزیت دیگر نیز دارد که باعث می‌شود لب برآمده شده و بهتر در معرض لیزر قرار بگیرد.
 • از گاز کرایوژن (DCD) بهمراه لیزر استفاده می‌شود تا پوست در حین درمان خنک شود.
 • در حین درمان با لیزر ملاحظات ایمنی از اهمیت زیادی برخوردار است. بیمار و تمام دست اندرکاران داخل اتاق لیزر باید در حین درمان از عینک‌های محافظ استفاده کنند تا احتمال آسیب به چشم کاهش یابد. بعلاوه پزشک از تمام اقدامات احتیاطی لازم را انجام خواهد داد تا ایمنی شما کاملاً تضمین شود.

مراقبت‌ پس از درمان


 • بلافاصله پس از درمان، اندکی اریتما (قرمزی) و ادما (تاول) در محل هر فولیکول مو وجود خواهد داشت، که ممکن است تا دو ساعت یا بیشتر طول بکشد. ممکن است اریتما دو الی سه روز ادامه داشته باشد. ناحیه تحت درمان تا چند ساعت پس از درمان احساسی شبیه به آفتاب سوختگی خواهد داشت.
 • ممکن است پزشک از یک روش دلخواه خنک کننده پس از درمان استفاده کنید تا راحتی شما را تضمین نماید.
 • در صورت لزوم می‌توان از محصولات موضعی مراقبت پوستی همچون ژل آلوئه ورا پس از درمان استفاده کرد.
 • از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید تا احتمال هایپرپیگمنتیشن (تیره شدن رنگدانه‌های پوست) کاهش یابد.
 • در تمام طول درمان همیشه از ضد آفتاب (با SPF بیش از 30) استفاده کنید.
 • از بند انداختن یا کشیدن پوست خودداری نمایید. از هیچ محصول دیگری برای رفع موهای زائد استفاده نکنید (موم انداختن، الکترولیز یا موم انداختن) زیرا مراحل رشد فولیکول مو در ناحیه تحت درمان را مختل می‌کند و باید تا 4 الی 6 هفته پس از درمان با لیزر صبر کرد. می‌توانید شیو کنید.
 • پس از 5 الی 14 روز پس از درمان، ریزش موهای ناحیه تحت درمان شروع می‌شود و با رشد موهای جدید نیز ریزش مو ادامه دارد. این رشد موهای جدید نیست. می‌توانید با حمام کردن یا کشیدن دستمال خیس یا لیف روی ناحیه درمان شده پوست خود را تمیز کنید و موها را ازاله نمایید.
 • پس از درمان زیر بغل با لیزر، بهتر است تا 24 ساعت پس از درمان از پودر بجای دئودورانت استفاده کنید تا حساسیت پوستی کاهش یابد.
 • هیچ محدودیتی برای حمام کردن نیست جز این که برای 24 ساعت اول سعی کنید به آرامی با پوست رفتار کنید، گویی که آفتاب سوخته شده‌اید.
 • در اولین مشاهده از رشد مجدد موها به مطب مراجعه کنید یا برای تنظیم نوبت مراجعه با مطب تماس بگیرید. این اتفاق برای بالا تنه 4 الی 6 هفته پس از درمان و برای پایین تنه 2 الی 3 ماه بعد رخ خواهد داد. سرعت رشد مجدد مو در نواحی مختلف بدن متغیر است. نشانه‌اس رشد موی جدید حداقل تا سه هفته پس از درمان دیده نخواهد شد.

در یک کلام:

لیزر موهای زائد جایگزین مناسبی برای وکس و اپیلاسیون است. لیزر موهای زائد دارای مزایایی همچون دقت بالا، کوتاه بودن زمان درمان و کاهش رشد مو بعد از درمان است. لیزر می تواند در اکثر نواحی بدن از جمله سینه، کمر، شکم، زیر بغل، بکینی، گوش، بینی ، اطرلف لب و ...برای حذف موهای زائد استفاده شود. نور لیزر از پوست عبور می کند و توسط رنگدانه های مو جذب می شود. انرژی لیزر باعث آسیب به فولیکول مو می شود و توانایی رشد آن را کاهش می دهد. لیزر موهای زائد برای افراد با پوست روشن و موهای تیره مناسب تر است. همچنین برای افراد باردار و کسانی که در محل لیزر دارای خالکوبی یا تاتو هستند توصیه نمی شود. قبل از لیزر موهای زائد از قرار گرفتن در نور خورشید، وکس موهای زائد، استفاده از محصولات پوستی خود داری کنید و در صورت داشتن سابقه ویروس هرپس سیمپلکس و درمان های دندان پزشکی در چهار هفته اخیر پزشک خود را در جریان قرار دهید. قبل از لیزر پوست کاملا تمیز شده و موها توسط تیغ برداشته می شوند. همچنین مراقبت از چشم ها در طی درمان ضروری است. برای گرفتن نتیجه مطلوب بعد از لیزر از قرار گرفتن در نور خورشید و برداشتن موها توسط وکس خود داری کنید. تورم بعد از لیزر موهای زائد 2-3 ساعت ادامه دارد و قرمزی معمولا بعد از 3 روز برطرف خواهد شد. در صورت نیاز به قرار گرفتن در نور خورشید استفاده از ضد آفتاب ضروری است.

سوالات رایج


اکثر نواحی بدن به 4 الی 6 جلسه درمانی نیاز دارند. اگرچه تعداد جلسات درمانی مورد نیاز برای رسیدن به بهترین نتایج به عوامل مختلفی بستگی دارد - ضخامت مو، ناحیه تحت درمان و سیکل رشد موهای شما. تمام موها بصورت همزمان رشد نمی‌کنند، بلکه در سه فاز قرار دارند: رشد، پسرفت و استراحت. نحوه اثرگذاری درمان با لیزر از طریق غیرفعال کردن مویی است که در زمان درمان در فاز رشد فعال است. ساز آنجایی که سایر موها در زمان‌های متفاوتی به این فاز رشد فعال وارد می‌شوند، ممکن است برای غیرفعال کردن همه فولیکول‌های مو در یک ناحیه مشخص به چندین جلسه درمانی نیاز باشد.

تکنولوژی لیزر می‌تواند موهای تقریباً تمام نواحی بدن را از بین ببرد از جمله صورت، کمر، سینه، بازوها، زیر بغل، بیکینی و پاها و حتی جدیداً گوش‌ها، لب‌ها و پره‌های بینی.

فولیکول‌های مو دائماً در سه فاز  آناژن یا رشد، کاتاژن یا پسرفت و تلوژن یا استراحت در حال چرخش هستند. این درمان روی موهایی جواب می‌دهد که در فاز آناژن هستند. بخاطر این زمان بندی، برای هیچ فناوری لیزری ممکن نیست که به 100 درصد رفع موهای زائد برسد ولی می‌توان به طرز شگفت انگیزی تعداد موهای در حال رشد را تا 85 درصد کاهش داد. می‌توان برای رسیدن به بهترین نتیجه درمان‌های مختلفی را انجام داد.

دفع موهای زائد بدن با لیزر دائمی است. پس از درمان، فولیکول‌های مویی که در فاز آناژن قرار دارند آسیب دیده و بطور دائمی نمی‌توانند موی جدیدی تولید کنند یا می‌توانند تنها موهایی بسیار نازک و ریز تولید کنند که نسبتاً نادیدنی هستند.

این مسئله به ناحیه تحت درمان بستگی دارد. بطور کلی برای صورت، زیر بغل، دست‌ها و بیکینی باید 4 الی 6 هفته بین هر جلسه فاصله باشد. برای کمر، سینه و پاها حدوداً 8 الی 10 هفته کافی است.

بله. در حقیقت، باید پیش از هر جلسه درمانی ناحیه تحت درمان را شیو کنید. می‌توانید این کار را یک روز پیش از درمان یا روز درمان پیش از مراجعه به مطب انجام دهید. البته لازم به ذکر است که نباید از موم، وکس، بند انداختن یا داروی حمام بین جلسات درمانی استفاده کنید.

معمولاً اکثر افراد حس آفتاب سوختگی خفیفی را بلافاصله پس از درمان تجربه می‌کنند، احتمالاً بهمراه اندکی قرمزی و/ یا تورم. این عوارض معمولاً 2 الی 24 ساعت طول می‌کشند.

هزینه معمول لیزر موهای زائد به ناحیه‌ای که درمان روی آن انجام می‌شود بستگی دارد. در بیشتر موارد، هرچه ناحیه درمان کوچکتر، هزینه درمان کمتر.