لاغری موضعی شکم، پهلو، ران با دستگاه و روش های غیر تهاجمی

صورت

سینه

اندام

پوست

آقایان

از بین بردن چربی‌های اضافی برای بسیاری یک نبرد مادام‌العمر است. خداحافظی با این توده‌های چربی مقاومی که ممکن است دور زانو یا بالای بازو انباشته شود، کار سختی است و حتی سختگیرانه‌ترین رژیم‌های لاغری و تمرین‌های ورزشی نیز نمی‌تواند این چربی‌های سرسخت را آب کند.

خوشبختانه امروزه روش های غیر جراحی زیادی برای درمان چاقی موضعی وجود دارند. برخی از این روش ها عبارتند از: کرایولیپولیز، اولتراکویتیشن، رادیوفرکانسی، مزوتراپی،اندرمولوژی و لیپوسونیک.

دلایل چاقی


چاقی یک شبه اتفاق نمی‌افتد و در واقع پی‌آمد برنامه غذایی نامناسب و انتخاب‌های اشتباه در سبک زندگی  است؛ البته ژن‌ها، یعنی واحدهای ژنتیکی که از والدین به ارث می‌رسد، نیز در چاقی نقش دارد.

انتخاب‌های سبک زندگی

سبک زندگی عامل مهمی است که به طور مستقیم بر وزن اثر می‌گذارد. چنانچه برنامه غذایی‌تان را با خوراکی‌های ناسالم پر کنید و عادت‌های غذایی اشتباه داشته باشید، کالری بیشتر از حد مورد نیاز دریافت می‌کنید و باید منتظر چاق شدن باشید. برای مثال اشتباهات تغذیه‌ای زیر چاقی را به دنبال دارد:

  • خوردن فست فود یا غذاهای فراوری شده پرچرب
  • مصرف نکردن میوه، سبزی و کربوهیدراتهای تصفیه نشده مانند نان سبوس‌دار و برنج قهوه‌ای
  • بیرون غذا خوردن: از آنجایی که ممکن است پیش غذا و دسر نیز در رستوران میل کنید، وقتی مدام بیرون غذا می‌خورید، قند و چربی بیشتری مصرف خواهید کرد.
  • خودن وعدههای غذایی سنگین: اگر دوستان یا نزدیکانتان به خوردن غذاهای پرحجم عادت داشته باشند، ممکن است شما نیز به پرخوری ترغیب شوید.
  • خوردن برای آرام شدن: اگر از آنهایی هستید که برای رفع افسردگی یا جبران کمبود اعتماد به نفس به پرخوری روی می‌آورید، باید بدانید که چاقی در انتظارتان است.

عادت‌های غذایی ناسالم معمولاً ارثی است، چرا که فرزندان عادت‌های بد را از والدینشان یاد می‌گیرند. چاقی در دوران کودکی نشانه ابتلا به مشکلات متعدد در سنین بالاتر است و حکایت از آن دارد که عادت‌های ناسالم سبک زندگی تا دوران نوجوانی و بزرگسالی ادامه پیدا می‌کند.

عدم فعالیت و کم‌تحرکی

کم‌تحرکی یکی از عامل‌های مهم چاقی است. بسیاری از ما کارهای اداری و پشت میزنشینی داریم و اکثر ساعات روز را بی‌حرکت پشت میز می‌نشینیم؛ از سوی دیگر در زندگی مدرن خود بیش از حد به ماشین‌ها متکی هستیم. زمانی هم که می‌خواهیم استراحت کنیم، تلویزیون نگاه می‌کنیم یا با بازی‌های رایانه‌ای خود را سرگرم می‌کنیم و به ندرت ورزش می‌کنیم. اگر به اندازه کافی فعالیت نداشته باشید، انرژی را که از غذا دریافت می‌کنید، مصرف نمی‌کنید و این کالری‌های اضافی به صورت چربی در بدن انباشته می‌شود. متخصصین به افراد بزرگسال توصیه می‌کنند که ورزش‌های ایروبیکی مانند دوچرخه سواری یا پیاده‌روی سریع را هر هفته حداقل 150 دقیقه با شدت متوسط انجام دهند.

ژنتیک

برخی افراد سال‌ها بدون آن که تحرک زیادی داشته باشند و به خودشان سخت بگیرند، در یک وزن می‌مانند، حال آن که عده‌ای اگر مراقب تغذیه‌شان نباشند، وزنشان به سرعت زیاد می‌شود. این چاقی سریع تا حدی از ژنتیک نشأت می‌گیرد. بعضی عارضه‌های ژنتیکی اشتها را بیشتر می‌کند و به پرخوری دامن می‌زند. همچنین ژن‌هایی وجود دارد که میزان چربی ذخیره شده را در بدن تعیین می‌کند. وجود بعضی ژن‌ها باعث می‌شود که احتمال ذخیره شدن چربی در بدن یک فرد بیشتر از دیگران شود.

ابتلا به عارضه‌های مختلف

ابتلا به عارضه‌های زیر می‌تواند منجر به چاقی شود:

  • سندرم کوشینگ: سندرم کوشینگ اختلال نادری است که با تولید بیش از حد هورمون‌های استروئید همراه است.
  • کم‌کاری تیروئید: در این حالت غده تیروئید هورمون تیروئید (تیروکسین یا T4) کافی تولید نمی‌کند.
  • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS): تعداد زیادی کیست در تخمدان زن وجود دارد.

مصرف بعضی داروها مانند تعدادی از داروهای ضدافسردگی و کورتیکواستروئیدها افزایش وزن را به دنبال دارد. افزایش وزن یکی از عوارض جانبی مصرف قرص ضدبارداری و ترک سیگار است.

مقایسه کاهش چربی با کاهش وزن


پیش از هر چیز باید یادآوری کنیم که این روش‌ها را نمی‌توان ساز و کاری برای لاغری محسوب کرد و احتمال افزایش وزن بعد از درمان وجود دارد. اگر بگوییم که کاهش چربی با کاهش وزن تفاوت دارد، شاید اندکی گیج شوید. این تفاوت در واقع به سلول‌های چربی مربوط می‌شود. تعداد سلول‌های چربی موجود در بدن از بدو تولد تا به حال ثابت بوده است. کاهش وزن یا افزایش وزن تعداد سلول‌های چربی را کمتر یا بیشتر نمی‌کند، بلکه اندازه این سلول‌ها را تغییر می‌دهد. سلول‌های چربی بعد از رژیم لاغری و کاهش وزن کوچکتر می‌شود، اما تعداد سلول‌های چربی ثابت می‌ماند. وقتی وزن بالا می‌رود، سلول‌های چربی بزرگتر می‌شود. روش‌های غیرتهاجمی کاهش چربی در واقع تعداد سلول‌های چربی را در ناحیه درمان کم می‌کند. چون سلول‌های چربی به طور طبیعی از بدن دفع می‌شود، این سلول‌ها از نقطه‌ای به نقطه دیگر منتقل نمی‌شود. به علاوه سلول‌های چربی ناحیه‌های دیگر تغییری نمی‌کند.

هرچند کاهش چربی در این روش‌ها دائمی است، احتمال دارد که سلول‌های چربی باقیمانده در اثر افزایش وزن بزرگتر شود. به همین دلیل لازم است که بعد از درمان‌های کاهش چربی و تناسب اندام، سبک زندگی فعال و سالمی داشته باشید تا از نتایج درازمدت برخوردار شوید. با این توصیف حتی اگر وزنتان بعد از درمان کمتر نشود، اندام‌تان متناسب‌تر و لاغرتر خواهد شد. در نتیجه لباس‌هایتان بهتر روی تنتان می‌نشیند، جذابتر به نظر می‌رسید و احساس بهتری درباره خودتان پیدا می‌کنید.

روش های لاغری موضعی


برخی از روش هایی که به لاغری موضعی کمک می کنند عبارتند از:

کرایولیپولیز

کرایولیپولیز سلول‌های چربی را تا دمای 4 درجه سانتیگراد سرد می‌کند تا این سلول‌ها متبلور شود و در نهایت از بین برود. بدن سلول‌های مرده را به مرور زمان دفع می‌کند. کرایولیپولیز یا پیکرتراشی سرد نیازی به جراحی، بی‌حسی، تزریق، روش‌های تهاجمی و استراحت ندارد. اکثر بیماران باید چند جلسه کرایولیپولیز انجام دهند، هرچند دستیابی به نتیجه مطلوب بعد از یک جلسه نیز غیرممکن نیست. اگر نمی‌توانید پایین شکم، بخش داخلی ران، بخش خارجی ران، چانه یا پهلوها را لاغر کنید، متقاضی ایده‌ال کرایولیپولیز محسوب می‌شوید. معیار دیگر انجام کرایولیپولیز این است که فقط 14 ـ 13 کیلوگرم با وزن ایده‌آل فاصله داشته باشید.

لیپوسونیک

متخصصین ادعا می‌کنند که با بهره‌گیری از روش غیرتهاجمی لیپوسونیک می‌توانند سایز بدن را در فقط یک جلسه کم کنند. این ویژگی لیپوسونیک برای بسیاری از افراد جذاب است. این روش ایمن و غیرجراحی از انرژی اولتراسوند متمرکز پرتوان برای از بین بردن سلول‌های چربی شکم و پهلو استفاده می‌کند. طبق گزارش بیماران، شکم بعد از یک جلسه لیپوسونیک صاف‌تر می‌شود. درمان لیپوسونیک تناسب اندام دلخواه را به ارمغان می‌آورد و ناحیه‌های مورد نظر را به طور موضعی لاغر می‌کند. لیپوسونیک از انرژی اولتراسوند متمرکز پرتوان (HIFU) برای تخریب چربی زیرپوستی استفاده می‌کند، بدون آن که آسیبی به پوست یا بافت‌های اطراف بزند. البته لیپوسونیکس برای همه مناسب نیست و به افرادی توصیه می‌شود که دور کمر چربی اضافی مقاومی دارند که با ورزش و رژیم لاغری از بین نمی‌رود. افرادی که از سلامت عمومی مناسبی برخوردار هستند، حدود 2.5 سانتیمتر چربی اضافی دور ناحیه درمان دارند و BMI 30 یا کمتر از 30 دارند، متقاضیان ایده‌آل لیپوسونیک به شمار می‌آیند.

درمان با لیزر کم‌توان

در درمان با لیزر کم‌توان یا LLLT از نور لیزر برای لاغری و تناسب اندام استفاده می‌شود. نور مورد استفاده نورهای قرمز است که به درمان بیماری‌های مختلف کمک می‌کند. زمانی که نور لیزر برای درمان غیرتهاجمی لاغری انتخاب شود، نقش لیزر کم‌توان این است که چربی را کاهش و تناسب اندام را بهبود دهد. چون لیزر در تماس با بافت‌های بدن قرار نمی‌گیرد، بیماران دردی را حین درمان حس نمی‌کنند. از آنجایی که لیزردرمانی غیرتهاجمی است، بعد از درمان نیازی به استراحت کردن نیست و این روش لاغری هیچگونه عوارض جانبی به دنبال ندارد. لیزر 20 دقیقه روی هر ناحیه تابانده می‌شود. جلسات لیزردرمانی سه بار در هفته به مدت دو هفته انجام می‌شود. لیزر سلول‌های چربی را هدف می‌گیرد و نتیجه مطلوب را به سرعت به دست می‌دهد. نور کم‌توان لیزر سلول‌های چربی را تحریک می‌کند و باعث باز و متلاشی شدن آنها می‌شود. بدن چربی اضافی را به صورت مواد زائد آزاد می‌کند و روند کاهش چربی را تسریع می‌کند. لیزردرمانی را می‌توان روی هر نقطه‌ای از بدن انجام داد که چربی در آنجا انباشته شده است؛ البته لیزردرمانی بیشتر برای لاغری موضعی کمر، ران و باسن به کار برده می‌شود. به خاطر بسپارید که لیزردرمانی برای متناسب ساختن کل بدن کاربرد دارد، بنابراین می‌توانید از آن برای از بین بردن چربی‌های اضافی چانه، ساق پا یا کمر و پشت بدن نیز استفاده کنید. به علاوه لاغری با لیزر متابولیسم سلولی را نیز افزایش می‌دهد. چون لیزر سلول‌ها را هدف می‌گیرد، سلول‌های خونی نیز تحریک می‌شود. در نتیجه مواد مغذی و اکسیژن موجود در گلبول‌های قرمز بیشتر می‌شود. از آنجایی که سلول‌های خونی اکسیژن و مواد مغذی را سریع‌تر به نقاط مختلف بدن می‌رسانند، متابولیسم سلولی بهبود می‌یابد. چون سلول‌های خونی در سراسر بدن وجود دارند، نتایج کاهش چربی درازمدت خواهد بود.

اولتراسونیک کویتیشن

امواج صوتی در عمق لایه چربی نفوذ می‌کند و باعث ایجاد ارتعاش و تشکیل ریزحباب‌هایی داخل مایع درون شبکه‌ای می‌شود. ترکیدن این حباب‌ها امواج شوکی تولید می‌کند که تغییری موقتی را در غشاء سلولی ایجاد می‌کند و اجازه می‌دهد که لیپیدها از سلول خارج شوند و در نهایت از بدن دفع شوند. اولتراسونیک درمانی ایده‌آل برای چربی‌های مقاومی مانند چربی‌های اضافی شکم، بالای بازو و ران خارجی است که به ورزش واکنش نشان نداده‌اند.

رادیوفرکوئنسی

رادیوفرکانسی یکی از جدیدترین دستگاه‌های لاغری موضعی و کاهش چربی است که انرژی را به ناحیه مورد نظر تحویل می‌دهد. رادیوفرکوئنسی سلول‌های چربی را به نحوی کنترل شده و عمقی گرم می‌کند، این حرارت سلول‌ها را تخریب می‌کند. تکنولوژی رادیوفرکوئنسی سال‌ها است که با موفقیت و به طور گسترده توسط متخصصین پوست برای از بین بردن چربی‌های اضافی انجام می‌شود. چون بعد از رادیوفرکوئنسی نیازی به استراحت کردن نیست، بیماران می‌توانند فعالیت‌های معمول خود را بلافاصله بعد از درمان دنبال کنند. رادیوفرکانسی درمانی با کاربردهای متعدد است که می‌توان آن را روی نقاط مختلف بدن، از ناحیه‌های بزرگی مانند شکم گرفته تا ناحیه‌های بسیار کوچکی مانند چانه، انجام داد و به نتایج موفقیت‌آمیزی دست یافت. رادیوفرکوئنسی درمانی ایده‌آل برای افرادی است که اضافه وزن ندارند، اما توده‌های چربی مقاومی در نقاط مختلف بدنشان انباشته شده است که واکنشی به ورزش و رژیم لاغری نشان نمی‌دهد. مزیت دیگر رادیوفرکوئنسی این است که این روش هم می‌تواند چربی را از بین ببرد و هم با تحویل مستقیم انرژی باعث تولید کلاژن می‌شود و پوست را می‌کشد و سفت می‌کند.

مزوتراپی

در روش لاغری با مزوتراپی، مقادیر بسیار کمی از داروهای مختلف، عصاره‌های گیاهان، داروهای هومئوپاتی و ویتامین‌ها در لایه مزودرم، یعنی لایه‌ی چربی و بافت زیر پوست تزریق می‌شود. پزشک معالج فرمولاسیون و ترکیب مناسب دارو را با توجه به شرایط و خواسته‌های خاص هر بیمار انتخاب می‌کند. همچنین مزوتراپی بدون سوزن نیز انجام می‌شود، این درمان کاملاً غیرتهاجمی است و برای ورود مواد زیر پوست از تکنولوژی اولتراسوند استفاده می‌کند. مزوتراپی نیازی به بی‌حسی ندارد، هرچند موضع درمان در صورت تمایل بیمار بی‌حس می‌شود. داروهای تزریق شده سلول‌های چربی را متلاشی می‌کند، و مواد به دست آمده بعد از مدتی به طور طبیعی از بدن دفع می‌شود. مزوتراپی چربی‌های اضافی انباشته شده در صورت، چانه، گردن، کمر، باسن، ران و پا را از بین می‌برد.

اندرمولوژی(LPG)

اندرمولوژی (LPG) فرایند آزاد شدن چربی (لیپولیز) را فعال می‌کند، برای این فعالسازی بدن با غلطک‌های مکانیکی ماساژ داده می‌شود. چربی آزاد شده به منبع انرژی برای عضلات تبدیل می‌شود و تکنیک لیپوماساژ تولید کلاژن و الاستین را القاء می‌کند تا پوستی صاف‌تر و کشیده‌تر به دست بیاید. اندرمولوژی یا لیپوماساژ روشی ایده‌آل برای افرادی است که در جستجوی درمانی با اثرات مختلف هستند، چرا که اندرمولوژی سلولیت را درمان می‌کند، پوست را محکم می‌کند و می‌کشد و چربی اضافی ناحیه‌های درمان را از بین می‌برد. به علاوه اندرمولوژی برای بانوانی ایده‌آل است که تمایلی به انجام دادن عمل‌های تهاجمی ندارند و در جستجوی روشی طبیعی و مبتنی بر ماساژ برای پیکرتراشی و بهبود تناسب اندام هستند. هر جلسه درمان اندرمولوژی تقریباً 45 ـ 35 دقیقه طول می‌کشد. نتایج بعد از سه هفته مشخص می‌شود، البته توصیه می‌شود که 10 ـ 6 جلسه درمان اندرمولوژی برای دستیابی به نتایج ماندگار انجام شود.

نتایج

چون بدن سلول‌های چربی متلاشی شده را به طور طبیعی دفع می‌کند، نتایج معمولاً به تدریج بعد از گذشت دو تا چند هفته مشخص می‌شود. نتایج نهایی معمولاً دائمی است و در صورت رعایت تغذیه مناسب و ورزش منظم حفظ خواهد شد.

عوارض

برخی بیماران با قرمزی موقتی، کبودی جزئی، بی‌حسی، گزگز یا ناراحتی مواجه می‌شوند. استفاده از بعضی دستگاه‌ها بی‌حسی چندهفته‌ای را به دنبال دارد. چنانچه به برداشتن لایه سطحی چربی اکتفا نشود و درمان لاغری عمقی‌تر انجام شود، احتمال باقی ماندن جای زخم وجود دارد. یکدست نبودن نتایج و ایجاد فرورفتگی یا برآمدگی نیز بعد از بعضی روش‌های لاغری مشاهده می‌شود.

در یک کلام:

چاقی به دلیل سبک زندگی، رژیم غذایی نامناسب، کمبود فعالیت، ژنتیک و برخی از بیماری به وجود می آید. امروزه روش های غیر تهاجمی زیادی از جمله کرایولیپولیز، لیزر کم توان، رادیو فرکانسی، اندرمولوژی، التراسوند کویتیشن، مزوتراپی برای لاغری موضعی وجود دارد. نتایج این روش ها با رعایت رژیم غذایی مناسب و ورزش دائمی است. این روش ها دارای عوارضی مانند قرمز شدن پوست، کبودی جزئی، بی حسی جزئی و یا ناهمواری در سطح پوست است.