رفع لک صورت (ملاسما) با لیزر: داشتن پوستی درخشان و شفاف برای همیشه

صورت

سینه

اندام

پوست

آقایان

لک صورت (ملاسما) به تیره شدن رنگ صورت گفته می‌شود که به دلیل وجود ملانین بیشتر در قسمت‌هایی از صورت زنان که در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد دیده می‌شود. زنانی که پوست آنها تیره‌تر است بیشتر دچار این عارضه می‌شوند. احتمال ایجاد لک صورت در زنانی که در زمان بارداری دچار نوسانات هورمونی می‌شوند یا زنانی که از قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌کنند یا تحت هورمون درمانی هستند بیش از سایرین است. این احتمال برای افرادی که بیش از حد در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند یا افرادی که پوست آنها به دلیل قرار گرفتن در معرض عوامل خارجی مانند مواد شیمایی، مواد ساینده و حتی واکس‌ها به طور مزمن تحریک می‌شود افزایش می‌یابد. این عارضه یکی از اختلالات بسیار شایع پوستی است که به راحتی به کمک لیزر درمانی پیشرفته به طور مؤثری درمان می‌شود.

معمولاً، لک صورت در ابتدا به شکل نقاط تیره مانند آفتاب‌سوختگی روی پوست صورت دیده می‌شود و سپس به صورت پوششی ماسک مانند روی پوست گسترش می‌یابد که به صورت لک‌های قهوه‌ای رنگ غیر یکنواخت بیشتر در اطراف گونه‌ها، بینی، لب‌ها و پیشانی دیده می‌شوند. میزان تأثیر ملاسما بر رنگ صورت متغیر بوده و به غلظت، چگالی و عمق ملانین در قسمت‌های مختلف پوست بستگی دارد. بر این اساس، با ترکیبی از روش‌های لیزر درمانی می‌توان لک صورت را به صورت مؤثری درمان نمود. خوشبختانه، روش‌های مختلفی از لیزر درمانی وجود دارد که به طور مؤثری می‌تواند همه تغییر رنگ‌های پوست را هدف قرار داده و درمان نماید.

کلینیک فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی دکتر حسینی در دوسلدورف آلمان واقع شده است. افرادی که قصد انجام انواع روش‌های زیبایی و جوانسازی صورت و بدن به صورت حرفه‌ای را دارند، می‌توانند به کلینیک فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی دکتر حسینی در مجتمع پالادیوم تهران که تحت نظر ایشان است، مراجعه نمایند. این کلینیک مجهز به جدیدترین متدهای روز دنیا و متخصصان ماهر می‌باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

02122030245 - 02122030246 - 02122030247 - 02122012156 - 02122012158 - 09226137085

چه کسانی کاندیدای انجام لیزر درمانی برای رفع لک‌های صورت هستند؟


شما می‌توانید از مزایای لیزر درمانی برای رفع لک‌های صورت بهره‌مند شوید در صورتی که:

  • به دلیل قرار گرفتن در معرض نور خورشید، قسمت‌های مختلف پوست صورت شما مانند گونه‌ها، پیشانی، لب‌ها، زوایای صورت و چانه دچار لک شده باشد
  • شما دچار اختلالات پیگمنتاسیون مانند آنچه در زمان تغییرات هورمونی رخ می‌دهد شده باشید
  • شما خانمی باشید که در سن بارداری بوده و روی پوست صورت شما لک‌های قهوه‌ای رنگی که به عنوان ماسک بارداری شناخته می‌شوند وجود داشته باشد
  • شما مبتلا به هایپر پیگمنتاسیون بعد از التهاب باشید که باعث به وجود آمدن اسکارهای قهوه‌ای مایل به قرمزی می‌شود که پس از بهبودی ضایعات آکنه‌ای ایجاد می‌شوند.

کدام روش لیزر را می‌توان برای درمان برای درمان مطمئن و مؤثر لک‌های صورت به کار برد؟


گفته می‌شود که لیزر در برخی افراد می‌تواند باعث افزایش تولید رنگ‌دانه‌ها شده و لک‌های صورت را تشدید نماید. با استفاده از لیزر Q – Switch که پالس‌های کوتاهی را در طول درمان ارسال می‌کند می‌توان رنگ‌دانه‌هایی که در عمق مشخصی از پوست قرار دارند را به صورت انتخابی از بین برد؛ بدون این که بافت اطراف آن آسیبی ببیند. توصیه می‌شود که از لیزر Q – Switch با سطح انرژی پایین در هنگام درمان لک‌های صورت استفاده شود تا باعث تحریک و التهاب پوست نشود بنابراین اثرات نامطلوب و هایپر پیگمنتاسیون ناخواسته به حداقل ممکن کاهش می‌یابد. این روش باید روی قسمت‌های کوچکی از سطح پوست افراد مستعد به ایجاد اسکار و لک آزمایش و تست شود. در صورتی که لک‌های صورت به دلیل عدم تعادل هورمونی و افزایش سطح هورمون استروژن ایجاد شده باشد، لیزر درمانی برای رفع لک‌های صورت مؤثر واقع نخواهد شد. لک‌های صورت که ناشی از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب باشد را می‌توان با کمک این روش درمان نمود.

اگر در مورد لک صورت و درمان آن سؤالی دارید در این قسمت کلیک کنید.

لک‌های پوست چگونه به وسیله لیزر، درمان می‌شوند؟


نتایج لیزر درمانی برای رفع لک‌های صورت در هر دو لایه پوست فوق‌العاده است. اولین مرحله از درمان با لیزر کم‌توان انجام می‌شود. نور لیزر به عمق پوست نفوذ کرده و باعث ایجاد اثر گرمایی شده که پیگمنتیشن را مختل می‌کند. زمانی که پیگمنت ها به شکل قطعه تجزیه شدند، بدن آنها را از طریق سیستم ایمنی دفع می‌کند. این فرایند منحصر به فرد باعث تولید کلاژن و الاستین در لایه درمال پوست شده که اثرات ضد پیری مضاعف دارد. در مرحله دوم، لیزر برای کمک به کاهش پیگمنتاسیون سطحی و از بین بردن عروق خونی مشهود و کوچک به کار برده می‌شود.

 قبل از درمان

از آنجا که عوامل مختلفی هستند که در ایجاد لک‌های صورت نقش دراند شما باید قبل از شروع درمان با پزشک مشورت کنید تا وی پوست شما را معاینه کرده و در مورد روش‌های طبی و عوامل مرتبط با سبک زندگی که باعث ایجاد لک روی پوست صورت می‌شوند با شما تبادل نظر کند. همچنین وی به شما به طور تخصصی در مورد نحوه مدیریت ملاسما مشاوره داده و برنامه درمانی مناسبی که ترکیبی از چندین روش درمانی مختلف است را به شما ارائه می‌دهد. اگر شما قرص ضدبارداری مصرف می‌کنید، پزشک در مورد امکان استفاده از مقادیر کمتر این داروها با شما صحبت می‌کند یا در صورتی که برای شما مناسب باشد، توصیه خواهد کرد که از فقط از قرص پروژسترون استفاده کنید. وی همچنین ممکن است عوامل ضد پیگمنت موضعی که برای رفع ملاسمای اپیدرمال مؤثر است را برای شما تجویز نماید. همه این روش‌های درمانی را می‌توان برای دست‌یابی به نتایج عالی همراه با درمان‌های لیزری انجام داد. شما می‌توانید درمان ملاسما را از روز مشاوره آغاز کنید یا می‌توانید مدتی در مورد روش‌های پیشنهادی مطالعه و فکر کرده و سپس درمان را شروع کنید. قبل از شروع لیزر درمانی، پوست شما به طور کامل تمیز شده و خشک می‌شود و شما باید از 2 تا 3 هفته قبل از شروع درمان از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید.

 نحوه انجام درمان

شما در اتاق خصوصی درمان به حالتی راحت روی تخت درمان به پشت دراز می‌کشید. به سما عینک محافظی داده می‌شود که باید در طول انجام درمان آن را روی چشم خود قرار دهید. پزشک درمان را با انتشار لیزر روی نواحی تحت درمان انجام می‌دهد. درمان شما بین 10 تا 20 دقیقه طول می‌کشد که به مساحت سطح تحت درمان بستگی دارد.

پس از درمان

بلافاصله پس از درمان، پوست شما کمی حساس شده یا احساس گزگز می‌کنید که به معنی واکنش پوست نسبت به لیزر است. پوست ممکن است کمی قرمز شده و اطراف ناحیه پیگمنت تیره‌تر شود. این طبیعی است و بسیار مهم است که شما در معرض نور آفتاب قرار نگیرید زیرا باعث افزایش تعداد پیگمنت ها می‌شود. چند روز پس از انجام درمان، ممکن است شما متوجه پوسته‌پوسته شدن پیگمنت ها شوید البته این موضوع برای همه اتفاق نمی‌افتد زیرا پیگمنت های پوست برخی بیماران بدون پوسته‌پوسته شدن از بین می‌رود. در صورتی که هر سؤال یا نگرانی در مورد موارد پس از درمان دارید حتماً با ما تماس بگیرید. درمان ملاسما، دوره بهبودی ندارد اما باید برخی اقدامات را انجام دهید، البته نه بلافاصله پس از درمان بلکه به طور مستمر، برخی از این اقدامات عبارتند از:

  • از قرار گرفتن در معرض خورشید که باعث تابش اشعه‌های ماورا بنفش A و B و نورهای مرئی به پوست می‌شود اجتناب کرده و از کرم‌های ضد آفتاب مرغوب که مواد مسدودکننده نور خورشید مانند دی اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم دارند استفاده کنید. کرم‌های ضد آفتاب که فقط حاوی مواد شیمایی مسدودکننده هستند کافی نیستند زیاد نمی‌توانند مانع نفوذ همه اشکال نور به پوست شوند.
  • استفاده از محصولات مراقبت پوستی در منزل که به درمان ملاسما کمک می‌کنند باعث تشدید آن نمی‌شوند. محصولات حاوی اسید هیدروکسیل الفا و بتا و ویتامین آ، ث و ب 3 ایمنی پوست را تقویت کرده، فرایند تولید کلاژن را ارتقا داده، فعالیت ملانوسیت را کاهش داده و به از بین رفتن تدریجی پیگمنتاسیون کمک می‌کنند. سرم های روشن‌کننده پوست سینرژی و اوبرزینک برای مرطوب کردن روزانه پوست‌های مستعد ابتلا به لک عالی هستند.
  • در مورد این نکات در جلسه مشاوره پیش از درمان به تفصیل با شما صحبت خواهد شد. همچنین نکاتی که باید در منزل رعایت کنید نیز به شما توضیح داده خواهد شد.

جلسه بعدی لیزر درمانی شما برای رفع لک‌های صورت احتمالاً 4 تا 6 هفته بعد از جلسه اول انجام می‌شود. این بدان دلیل است که بدن به زمانی معادل چهار هفته برای انجام فرایند برداشتن پیگمنت ها نیاز دارد. پس از این، لک‌های صورت به میزان چشمگیری کاهش یافته و رنگ پوست یکنواخت‌تر می‌شود. ممکن است شما برای دست‌یابی به نتایج مطلوب نیاز داشته باشید که چندین جلسه تحت درمان قرار گیرید.

 سؤالات متداول


برای کنترل کردن لک‌های صورت، معمولاً یک دوره درمانی 4 تا 6 جلسه‌ای با فواصل زمانی 4 تا 6 هفته‌ای نیاز است. پس از اولین دوره درمان، ممکن است برای حفظ نتایج لازم باشد که شما هر از چند گاهی دوباره تحت درمان قرار بگیرید. با توصیه پزشک می‌توانید فواصل زمانی بین جلسات درمانی را افزایش دهید.

خیر، از بین بردن لک‌های صورت با استفاده از لیزر پیشرفته دردناک نیست. در حین درمان شما کمی احساس گرما و گزگز روی پوست خواهید داشت.

لک صورت در صورتی که درمان نشود و درمان آن تداوم نداشته باشد برای بسیاری از افراد ادامه می‌یابد. به هر حال، با این که لک‌های صورت پیچیده هستند و از انواع پیگمنتاسیون های مقاوم به درمان محسوب می‌شوند، با انجام برخی اقدامات ساده می‌توان به میزان چشمگیری سرعت پیشروی آن را پس از هر جلسه لیزر درمانی کاهش داد. با جلسات درمانی منظم در کلینیک، لک‌های صورت را به صورت بلند مدت تحت کنترل خود قرار دهید.

برای بیشتر زنان، در صورت بارداری، ملاسما (که به آن کلوآسما گفته می‌شود) چند ماه پس از زایمان خود به خود از بین می‌رود البته در این مدت باید از پوست خود در مقابل نور خورشید و عواملی که باعث ایجاد التهاب می‌شوند محافظت کنید.

همه روش‌های لیزر درمانی باعث بروز کمی قرمزی پوست شده که پس از گذشت چند روز از بین می‌رود. لیزر درمانی روشی مطمئن است اما همه عوارض و خطرات احتمالی ناشی از آن قبل از شروع درمان مورد بحث و درمان قرار می‌گیرد.