درمان و علت ژنیکوماستی (بزرگ شدن سینه در مردان)

صورت

سینه

اندام

پوست

آقایان

عارضه ناراحت کننده ژنیکوماستی وضعیتی است که در آن سینه‌ آقایان بیش از حد رشد کرده یا بزرگ می‌شود؛ آقایان، در هر زمانی از زندگی ممکن است به این عارضه دچار شوند. ژنیکوماستی می‌تواند باعث ناراحتی‌های عاطفی و اجتماعی در آقایان شده و علاوه بر کاهش اعتماد به نفسشان، آن‌ها را در انتخاب لباس با مشکل مواجه کند. این عارضه باعث می‌شود بعضی از مردان حتی از انجام فعالیت‌های خاصی مثل رفتن به باشگاه، شرکت در ورزش‌های جمعی یا شنا کردن در کنار ساحل خودداری کرده و حتی از برقراری رابطه فیزیکی و کلاً برقراری رابطه نزدیک با دیگران دوری کنند، آن هم تنها به این دلیل که احساس می‌کنند باید ناحیه سینه خود را مخفی کنند زیرا از افتادگی سینه‌شان خجالت می‌کشند.جراحی کوچک کردن سینه مردان با درمان افتادگی و شل شدگی سینه (ژنیکوماستی)، به شما برای داشتن سینه‌ای مسطح‌تر با ظاهری سفت‌تر کمک می‌کند.

علت بزرگ شدن سینه در مردان چیست؟


 معمولاً بزرگ شدن سینه در مردان به یکی از دلایل زیر رخ می‌دهد:

 • تغییرات هورمونی که اغلب همراه با بلوغ اتفاق می‌افتد
 • ژنتیک (ویژگی‌های نژادی یا ناهنجاری)
 • چاقی مفرط و نوسان وزن
 • افزایش سطح استروژن
 • کاهش یا کمبود تستوسترون
 • بیماری‌های مزمن کلیوی یا کبدی
 • ایدز
 • بیماری‌های مزمن
 • استفاده بیش از اندازه از برخی مواد و داروهای مخدر (مانند حشیش، ماریجوانا، استروئیدهای آنابولیک یا الکل)

مشخصات ژنیکوماستی عبارتند از:

 • تجمع بیش از اندازه چربی
 • رشد بیش از حد بافت‌های غددی
 • در برخی موارد، پوست اضافی در ناحیه سینه
 • می‌تواند در یک پستان (یک طرفه) یا در هر دو (دو طرفه) رخ دهد
 • اغلب در افرادی که اضافه وزن دارند بیشتر به چشم می‌خورد، البته بزرگ شدن سینه می‌تواند در مردانی که وزن مناسبی دارند و یا افراد لاغر اندام نیز رخ دهد

وجود چربی و پوست اضافی در ناحیه سینه، یا نگرانی در مورد اندازه یا شکل مجموعه نوک سینه و هاله دور آن، باعث می‌شود فرد احساس کند که عارضه باعث شده ظاهر سینه او زنانه شود.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای جراحی اصلاح ژنیکوماستی نیستند؟


 جراحی برای مردانی که چاقی مفرط دارند، یا مردانی که اضافه وزن داشته اما هنوز برای اصلاح مشکلشان از طریق ورزش یا کاهش وزن اقدام نکرد‌ه‌اند توصیه نمی‌شود. همچنین، افرادی که بیش از اندازه الکل مصرف کرده یا از ماریجوانا استفاده می‌کند، معمولاً کاندیداهای مناسبی برای جراحی نیستند. این مواد و استروئیدهای آنابولیک، خود می‌توانند باعث ژنیکوماستی شوند. بنابراین، پیش از اقدام برای جراحی، پزشک از بیمار می‌خواهد که مصرف این داروها و مواد مخدر را متوقف کند تا ببیند که آیا حجم سینه کم می‌شود یا خیر.

درمان


چندین تکنیک برای درمان بزرگی سینه مردان وجود دارد.

نوع جراحی

جراحی دو ساعت طول کشیده و تحت تزریق درون وریدی آرام‌بخش یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود. در آغاز، پزشک ناحیه‌ای که باید برش بخورد را علامت می‌زند. استفاده از لیپوساکشن یا تکنیک برداشتن (اکسیزیون) ، به این بستگی دارد که دلیل بزرگی سینه چربی اضافی باشد یا بزرگ شدن بافت غددی.

 • لیپوساکشن
 • جراح در اطراف هاله دور نوک سینه یک برش ایجاد کرده و با لیپوساکشن چربی اضافی را خارج می‌کند. در لیپوساکشن یک کانولا (یک لوله نازک توخالی) از طریق یک برش وارد پوست شده و با حرکات کنترل شده چربی‌ها را شل می‌کند. سپس چربی با کمک مکش از بدن خارج می‌شود. بعد از آن، جراح خون و مایعات اضافی را با کمک لوله‌های کوچک تخلیه خارج می‌کند.
 • جراحی
 • در مواردی که نیاز به برداشتن بافت غددی سینه یا پوست اضافی باشد از جراحی استفاده می‌شود. برای این کار، اطراف هاله دور نوک سینه یک برش ایجاد شده و بافت غددی زیر آن خارج می‌شود. این روش علاوه بر مسطح کردن سینه باعث جابجا شدن نوک سینه و کوچک شدن هاله دور آن می‌شود. گاهی اوقات برای درمان ژنیکوماستی به انجام هر دو تکنیک لیپوساکشن و برش نیاز است.

کوچک کردن سینه مردان با جراحی

اگر وجود بافت غددی اضافی دلیل اصلی بزرگ شدن سینه در مردان باشد، بافت اضافی با یک چاقوی جراحی بریده می‌شود. ممکن است عمل برداشتن به تنهایی یا همراه با لیپوساکشن انجام شود. معمولاً در جراحی کوچک کردن سینه مردان، در محلی که کمتر مشخص باشد، یعنی روی لبه هاله یا در ناحیه‌ای که زیر بازو قرار می‌گیرد، یک برش ایجاد می‌شود. جراح، از طریق برش ایجاد شده بافت غددی، چربی و پوست اضافی را از اطراف هاله و کناره‌ها و پایین سینه برمی‌دارد. کاهش زیاد اندازه سینه نیازمند برداشتن مقدار زیادی از بافت و پوست اطراف سینه و در نتیجه ایجاد برش‌های بزرگتر است که این باعث به جا ماندن اسکارهای آشکارتری می‌شود. اگر از لیپوساکشن هم برای برداشتن چربی‌های اضافه استفاده شود، معمولاً کانولا از طریق همان برش‌های موجود وارد بدن می‌شود.

در موارد شدیدی که مقادیر زیادی از چربی یا بافت غددی برداشته می‌شود، ممکن است پوست به خوبی با شکل جدید سینه هماهنگ نشود. در چنین مواردی، باید پوست اضافی برداشته شود تا پوست باقیمانده محکم و کشیده روی سینه قرار بگیرد.

طول مدت جراحی: معمولاً جراحی ژنیکوماستی یک ساعت یا بیشتر زمان می‌برد.

بیهوشی: اصلاح بزرگ شدن سینه در مردان تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی به همراه تزریق آرام‌بخش انجام می‌شود که در حالت دوم بیمار بیدار بوده اما کاملاً ریلکس است و دردی احساس نمی‌کند. جراحی‌های گسترده‌تر تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شوند که باعث می‌شود بیمار در طول عمل به خواب برود.

سرپایی یا بستری: جراحی ژنیکوماستی اغلب به صورت سرپایی انجام می‌شود، اما در موارد شدید یا مواردی که عارضه‌های پزشکی دیگری نیز وجود دارد، توصیه می‌شود بیمار بعد از عمل یک شب در بیمارستان بستری شود.

نتایج

نتیجه این عمل چشمگیر و دائمی است. معمولاً، بیمارانی که انتظارات واقع‌بینانه‌ای از درمان دارند، از ظاهر جدیدشان بسیار راضی خواهند بود.

مراقبت‌های بعد از عمل

بعد از عمل، بیمار مدتی دچار کبودی و ورم می‌شود، طوری که ممکن است فکر کند هیچ بهبودی وضعیتش حاصل نشده است. گاهی اوقات پزشک به بیمار توصیه می‌کند که برای کاهش ورم به مدت یک تا دو هفته به طور مداوم از بانداژ فشاری الاستیک استفاده کرده و بعد از آن هم چند هفته شب‌ها از این بانداژ استفاده کند. اگرچه در طول چند هفته اول ورم به شدت کم می‌شود، اما نتیجه نهایی عمل بعد از سه ماه یا بیشتر ظاهر می‌شود.

اما در طول این مدت، لازم است که بیمار به زندگی عادی‌اش برگردد. در همان روز عمل از بیمار خواسته می‌شود تا از تخت برخاسته و راه برود؛ او می‌تواند زمانی که به اندازه کافی بهبود یافت به سر کارش برگردد. عموماً بخیه‌ها حدود یک تا دو هفته بعد از عمل برداشته می‌شوند. گاهی اوقات از بیمار خواسته می‌شود که یک شب در بیمارستان بماند. بیمار می‌تواند ظرف یک هفته بر سر کارش برگردد اما باید به مدت یک ماه از انجام ورزش‌های سنگین یا بلند کردن وزنه‌های سنگین، و دست کم به مدت 6 ماه از قرار دادن بافت اسکار در معرض آفتاب خودداری کند.

عوارض و خطرات احتمالی


 کوچک کردن سینه آقایان نیز مانند هر جراحی دیگری با برخی خطرات و عوارض کوچک کردن سینه همراه است که عبارتند از:

 • تغییر در حس سینه یا نوک آن که ممکن است موقت یا دائمی باشد
 • ایجاد اسکار
 • درد، عفونت، خونریزی و لخته‌های خونی
 • شل شدن پوست، نامتقارن شدن فرم سینه، غیریکنواخت شدن رنگ پوست ناحیه عمل شده، تجمع یا از دست رفتن مایعات بدن (به دلیل لیپوساکشن)
 • مرگ بافت‌های چربی عمق پوست
 • آسیب به عناصر عمقی مثل اعصاب، رگ‌های خونی، عضلات، ریه‌ها
 • عوارض قلبی و ریوی