درمان قطعی چروک دور چشم و رفع سریع چین و چروک زیر چشم

صورت

سینه

اندام

پوست

آقایان

چین و چروک زیر چشم احتمالاً نخستین نشانه‌ای است که دیدن آن در آینه ما را از گذر پرشتاب عمر نگران می‌کند. این چین و چروک‌های ریز ناگهان پدیدار می‌شوند و جوانی و صافی پوست را به یغما می‌برند. به علاوه چین و چروک دور چشم ظاهر ناخوشایندی دارد و اعتماد به نفس را کاهش می‌دهد. سوال مشترک بسیاری از افراد این است که چه کاری می‌توانیم برای رفع چین و چروک دور چشم انجام دهیم؟ در پاسخ باید گفت که درمان‌های مختلفی برای جوانسازی پوست چشم و بازگرداندن طراوت و شادابی به صورت وجود دارد.

دلایل ایجاد چروک در اطراف چشم


برخی از دلایل چین و چروک اطراف چشم عبارتند از:

سن

بالا رفتن سن فرایندی عادی و اجتناب‌ناپذیر در زندگی است که با ساییدگی و فرسایش برای بدن انسان همراه است. هر چه سن بالاتر می‌رود، توانایی بدن برای ترمیم یا تولید بعضی سلول‌ها کمتر می‌شود. همچنین منابع عناصری حیاتی مانند الاستین و کلاژن در بدن تحلیل می‌رود. زمانی که پا به سن می‌گذاریم، تولید کلاژن و الاستین در بدن به اندازه روزهای جوانی نخواهد بود. در نتیجه پوست حالت سفت و ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و شل و افتاده می‌شود. ایجاد چین و چروک پی‌آمد این فرایندهای طبیعی است. از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست باعث خشک‌تر و نازک‌تر شدن پوست می‌شود و پوست را شل و پیر نشان می‌دهد.

حرکات و حالات صورت

یکی از علل ایجاد چین و چروک دور چشم حرکات و حالاتی مانند اخم کردن، خندیدن یا جمع کردن چشم است که به صورتمان می‌دهیم. حرکات صورت تاثیر مستقیمی در تشکیل خطوط و چروک‌های روی صورت دارد. میزان کلاژن و الاستین به موازات بالا رفتن سن کاهش می‌یابد. در نتیجه پوست قابلیت ارتجاعی خود را برای برگشت به حالت اولیه، پس از حالت دادن به صورت و کشیده شدن از دست می‌دهد. از آنجایی که انسان‌ها برای بیان احساسات خود و تکمیل گفتارشان به حالات صورت نیاز دارند، قطعاً از این عامل ایجاد چین و چروک نیز نمی‌توان اجتناب کرد.

استعمال دخانیات

سیگار کشیدن به جز لک کردن دندان‌ها و ایجاد ناراحتی‌های لثه برای پوست نیز مضر است. دخانیات رگ‌ها را منقبض و تنگ می‌کند و در نتیجه خون نمی‌تواند به خوبی در این رگ‌ها جریان پیدا کند. بنابراین مواد مغذی موجود در خون به بافت‌ها و سلول‌هایی که برای ترمیم خود نیاز مبرم به این مواد مغذی دارند، نمی‌رسد. به این ترتیب پوست بدرنگ و شل می‌شود. سیگار کشیدن در واقع توانایی بدن را برای ترمیم خود از بین می‌برد.

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب

پوستی که ساعات طولانی در تماس با نور خورشید قرار می‌گیرد، در برابر ایجاد چین و چروک آسیب‌پذیرتر است. یکی از عادت‌های ما زیر آفتاب این است که چشم‌ها را جمع می‌کنیم. این حالت ناخودآگاه خطوط ریز و چروک دور چشم را بیشتر می‌کند و این خطوط در نهایت روی پوست دائمی می‌شود. پرتوهای UV موجود در نور خورشید مسئول آفتاب سوختگی پوست است و باعث آسیب دیدن و از بین رفتن آب پوست زیر چشم‌ها می‌شود.

عادت‌های غذایی ناسالم

قند عامل پیری زودرس است که از طریق فرایند گلیکاسیون به بافت‌های پوست آسیب می‌زند و پوست را بیشتر مستعد خطوط ریز و چین و چروک می‌کند. گنجاندن میوه و سبزیجات فراوان در رژیم غذایی به بهبود پوست کمک می‌کند. ماهی‌هایی مانند سالمون نیز سلامت پوست را ارتقاء می‌دهد. دریافت ویتامین‌ها و مواد معدنی از سبزیجات و میوه‌های تازه نه تنها برای سلامت عمومی بدن مفید است، بلکه درخشندگی و طراوت خاصی نیز به پوست می‌دهد. تامین آب بدن نیز بسیار مهم است. سعی کنید مصرف نوشیدنی‌های شیرین شده با مواد مصنوعی مانند سودا را به حداقل برسانید.

ژنتیک و عامل‌های وراثتی

ژنتیک نقش مهمی در بروز مشکلات پوستی دارد. اکثر اوقات وقتی والدین و اجداد یک فرد پوست خوبی دارند، این پوست تحسین‌برانگیز را برای فرزندانشان نیز به ارث می‌گذارند. اما اگر والدین مشکلات پوستی مانند بزرگ بودن منافذ پوست و پوست مستعد آکنه و جوش داشته باشند، فرزندان نیز با این مشکلات دست و پنجه نرم خواهند کرد. نقش DNA را نیز نباید در ابتلا به ناراحتی‌های پوستی نادیده گرفت. البته در هر حال چین و چروک‌ها روی پوست پدیدار خواهند شد.

روش‌های درمانی رفع چین و چروک اطراف چشم


در این بخش با بهترین روش‌های رفع چین و چروک آشنا می‌شوید.

لیزر

لیزر یکی از بهترین انتخاب‌ها برای از بین بردن چین و چروک‌های صورت است. لیزر لایه‌های بیرونی پوست، یعنی محل ایجاد چین و چروک را هدف می‌گیرد. متخصص پالس‌های کوتاهی از نور لیزر را روی پوست اعمال می‌کند که در عمق لایه‌های زیری پوست نفوذ می‌کند تا فرایند جوانسازی و حمایت از پوست از داخل به خارج انجام شود. بدن پس از لیزردرمانی بافت آسیب دیده و قدیمی را از خود دور می‌کند و به جای آن، الاستین و کلاژن جدید و تازه تولید می‌شود که پوست را جوان‌تر و صاف‌تر می‌کند. لیزر CO2 و لیزر RF فرکشنال پرکاربردترین لیزرهایی هستند که برای جوانسازی پوست از آنها استفاده می‌شود. البته به خاطر داشته باشید که دوران بهبود بعد از لیزردرمانی اندکی طولانی است.

لیزر چه مزایایی نسبت به سایر روش‌های رفع چین و چروک چشم دارد؟

تکنولوژی لیزر انتخاب نخست بسیاری از متخصصین پوست برای جوانسازی چشم است. همچنین لیزر جایگزین مناسبی برای اجتناب از عوارض احتمالی جراحی است. درمان با لیزر معمولاً کوتاه است و پس از آن نیازی به استراحت کردن نیست یا دوره بهبود بسیار کوتاه است. مهم نیست که درمان جزئی است و با شدت کم انجام می‌شود یا گسترده‌تر است و به توان بیشتری نیاز دارد، در هر حال انرژی لیزر بسیار دقیق است و به خوبی کنترل می‌شود، بنابراین آسیبی به پوست دور چشم وارد نمی‌شود.

 تزریق ژل

تزریق ژل یکی از روش‌های متداول و مؤثر برای رفع چین و چروک زیر چشم است که نتیجه‌ی آنی را به دست می‌دهد. ژل جایگزین بخشی از چربی تحلیل رفته زیر چشم می‌شود و فرورفتگی مربوط به چین و چروک و خطوط زیر چشم را پر می‌کند.

 بوتاکس

بوتاکس و دیسپورت، چروک‌های دینامیک دور چشم را کمتر می‌کنند و از ایجاد چین و چروک‌های بیشتر جلوگیری می‌کنند. بوتاکس در واقع عضلات دور چشم را فلج می‌کند. ماندگاری نتیجه تزریق بوتاکس تقریباً یک سال است و بعد از آن می‌توان تزریق را برای حفظ نتیجه تکرار کرد.

تزریق بوتاکس برای رفع چین و چروک دور چشم چه عوارضی دارد؟

هرچند تزریق بوتاکس درمانی موثر برای رفع چین و چروک و پف زیر چشم است، اما این تزریق خطرات و عوارضی نیز دارد که نباید آنها را نادیده گرفت. از عوارض موقتی بوتاکس می‌توان به افتادگی پلک و تشکیل شدن توده‌های چربی برآمده در نزدیکی محل تزریق اشاره کرد. همچنین برخی بیماران مدت کوتاهی بعد از تزریق دچار درد خفیفی می‌شوند. دیگر عوارض احتمالی تزریق بوتاکس عبارت است از:

  • کبودی
  • سرگیجه
  • سردرد
  • ورم: معمولاً فقط دور محل تزریق متورم می‌شود.
  • ضعیف شدن موقت عضلات
  • ایجاد فرورفتگی یا پارگی زیر چشم

میکرونیدلینگ

متخصص سوزن‌های بسیار ظریفی را به طور عمودی در سطح پوست زیر چشم‌ها وارد می‌کند تا به این ترتیب تولید کلاژن زیرپوستی را تحریک کرده باشد. این خراش‌های کوچک نوعی آسیب کنترل شده است که واکنش طبیعی التیام‌بخشی بدن را برمی‌انگیزد. تیرگی و بدرنگی زیر چشم‌ها با تولید شدن سلول‌های پوستی جدید از بین می‌رود. میکرونیدلینگ زیر چشم با توجه به نیاز بیمار در 6 ـ 4 جلسه، ظرف مدت 6 ـ 3 ماه انجام می‌شود.

نتایج میکروندلینگ برای رفع چین و چروک اطراف چشم چگونه است؟

پس از همان جلسه اول متوجه تغییر و بهبود پوست خواهید شد. دلیل این تاثیرگذاری آنی این است که پوست به اندازه کافی برای شروع فرایند تولید کلاژن جدید، که در 14 ـ 10 روز آینده ادامه خواهد داشت، تحریک شده است. همان طور که سلول‌های قدیمی و پیر پوست می‌ریزد و سلول‌های جدید جایگزین آنها می‌شود، پوست زیر چشم نیز سالم‌تر و محکم‌تر می‌شود. پف و تیرگی زیر چشم به تدریج ظرف 45 روز از بین می‌رود و چروک‌ها کمتر می‌شود. پس از به پایان رسیدن دوره درمان و اتمام جلسات دیگر مشکلی در ناحیه چشم وجود نخواهد داشت.

میکرودرم ابریژن

چنانچه نظر مساعدی نسبت به درمان‌های تهاجمی برای رفع چین و چروک ندارید، می‌توانید میکرودرم ابریژن را امتحان کنید. کلینیک‌های زیبایی میکرودرم ابریژن یا لایه‌برداری با الماس را برای مقابله با چین و چروک‌ها ارائه می‌دهند. میکرودرم ابریژن سلول‌های پوستی مرده را که چین و چروک‌ها را عمیق‌تر و پوست را پیرتر نشان می‌دهد، از روی سطح پوست پاک می‌کند. در این روش از ذرات بسیار ریز الماس برای زدودن ضایعات پوستی و بهبود بافت پوست استفاده می‌شود. مزیت شاخص میکرودرم ابریژن کوتاه بودن دوران بهبود آن است.

درمان‌های خانگی و طبیعی رفع چین و چروک دور چشم


در این بخش با یک روش فوق‌العاده برای رفع چین و چروک زیر چشم آشنا می‌شوید.

ماساژ چشم

تحریک گردش خون از طریق ماساژ دادن چشم روشی آسان برای پیشگیری و کاهش چین و چروک دور چشم است. افزایش جریان خون باعث می‌شود که اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به ناحیه چشم برسد که برای ترمیم پوست بسیار مهم است. بهتر است ماساژ را با استفاده از کرم یا روغن انجام دهید تا پوست حساس دور چشم کشیده نشود. برای مثال می‌توانید از روغن نارگیل یا زیتون استفاده کنید تا مواد مغذی بیشتری را به پوست دور چشم برسانید. ماساژ با روغن گیاهی روشی ارزان برای تامین رطوبت پوست و رساندن مواد مغذی طبیعی به پوست است. لازم نیست که فشار شدیدی را هنگام ماساژ دادن وارد کنید. دور چشم را با انگشت حلقه با ملایمت ماساژ بدهید؛ باز هم تاکید می‌کنیم که پوست دور چشم بسیار ظریف و حساس است و باید آن را به آرامی ماساژ بدهید. مقدار کافی کرم دور چشم یا روغن را روی پوست بزنید و با انگشت به آرامی روی پوست ضربه بزنید، انگشتتان را روی گوشه داخلی چشم بکشید و سپس دایره‌های بزرگی را به سمت ابروها بکشید. ماساژ دادن و ضربات ملایم را به سمت برآمدگی گونه‌ها ادامه دهید و سپس به زیر چشم‌ها برگردید. این ماساژ را می‌توانید همزمان برای هر دو چشم انجام دهید یا این که هر چشم را به مدت 15 ـ 10 دقیقه انجام دهید.

در یک کلام

چین و چروک اطراف چشم به دلیل افزایش سن، حرکات صورت، سیگار کشیدن، قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید، رژیم غذایی ناسالم و ژنتیک به وجود می‌آید. برای درمان چین و چروک اطراف چشم روش‌هایی همچون میکرودرم آبرِژن، لیزر co2 و فرکشنال، تزریق ژل و چربی، بوتاکس و میکرونیدلینگ استفاده می‌شود. همچنین ماساژ پوست دور چشم می‌تواند به رفع چین و چروک کمک کند.