درمان غیرجراحی ریزش موبا پی ارپی،مزوتراپی،کربوکسی تراپی و لیزر سرد

صورت

سینه

اندام

پوست

آقایان

ریزش روزانه مقداری مو برای همه افراد طبیعی است، اما زیاد شدن این مساله برای هر دو دسته مردان و زنان نگران کننده است. ریزش مو می‌تواند با ریزش یا رفتن تعداد اندکی مو به هنگام شانه زدن شروع می‌شود. بعضا این ریزش اندک مو به تدریج می‌تواند به کچلی بیانجامد. کچلی یا طاس شدن به روند ریزش زیاد مو از ناحیه پوست کاسه سر اطلاق شود که حال این مساله می‌تواند ارثی و یا ناشی از داروهای مصرفی بخصوصی باشد. ریزش مو می‌تواند نشانه هایی از شرایط پزشکی مهمی باشد. چند روش درمانی دردسترس به منظور تحریک موثر رشد مو وجود دارد.

چرخه رشد مو


این چرخه به سه مرحله تقسیم بندی می‌شود:

 • آناژن : رشد موی فعال که بین دو تا شش سال باقی خواهد ماند
 • کاتاژن : رشد موی موقت یا مرحله میانی که دوامی برابر با 2 تا سه هفته دارد
 • تلوژن : به این مرحله، فاز استراحت یا ریزش مو نیز گفته می‌شود که چیزی حدود دو یا سه ماه به طول خواهد انجامید؛ در انتهای مرحله استراحت، مو ریخته خواهد شد و موی جدید جایگزین آن شده و چرخه رشد از نو آغاز خواهد شد.

انواع ریزش مو


ریزش مو دارای انواع مختلفی است که به آن آلوپسی یا طاسی نیز گفته می‌شود:

 • آلوپسی اینولوشنال : شرایطی طبیعی است که در آن با افزایش سن، تارهای مو به تدریج نازک می‌شوند. اکثر فولیکل های مو در مرحله استراحت چرخه زندگی خود باقی می‌مانند و مابقی موها کوتاه تر و کم پشت تر می‌شوند.
 • آلوپسی آندروژنیک : وضعیتی ژنتیکی ست که می‌تواند هم در مردان و هم در زنان بروز پیدا کند. مردانکه به این وضعیت - که کچلی با الگوی مردانه نیز نامیده می‌شود – دچار می‌شوند، از سنین نوجوانی یا اوایل دهه 20 زندگی خود از ریزش مو رنج می‌برند. از نشانه های این نوع ریزش مو، می‌توان به عقب رفتن خط رویش موها و کم پشت شدن و محو شدن تدریجی موها از قسمت فرق و جلوی سر اشاره نمود. زنانی که دچار این وضعیت می‌شوند، نیز به شیوه ای مشابه تحت نام الگوی کچلی زنانه می‌شناسند، تا دهه 40 زندگی خود یا حتی بعد از آن کم پشتی و ریزش قابل توجهی را تجربه نمی کنند. زنان این کم پشتی کلی مو را در تمام نواحی و مقدار قالب توجهی از آن در قسمت فرق سر تجربه می‌کنند.
 • آلوپسی آره تا : غالبا بطور ناگهانی شروع شده و منجر به ریزش سکه ای مو در کودکان و جوانان می‌شود. این وضعیت ممکن است منجر به کچلی (آلوپسی) کامل گردد؛ اما در حدود 90 درصد افراد، رشد مجدد موها پس از چند سال مجددا آغاز خواهد شد.
 • آلوپسی یونیورسالیس یا طاسی:  منجر به ریزش موهای کل بدن، شامل ابروها، مژه‌ها و حتی موهای اندام تناسلی می‌گردد.
 • تریکو تیلومانیا یا اختلال موکنی : که عمدتا در کودکان دیده می‌شود، نوعی اختلال روانی است که در آن خود فرد موهای خود را می‌کند.
 • تلوژن ایفلوویوم : نوعی کم پشتی و نازک شدن موقت مو در ناحیه بالای سر است که در نتیجه تغییراتی در چرخه رشدی موها ایجاد می‌گردد. تعداد زیادی از موها در زمان یکسانی وارد فاز استراحت می‌شوند و این موجب ریزش مو و نازک شدن متعاقب موها می‌گردد.
 • ریزش موی اسکاری : منجر به ریزش موی دائمی می‌گردد. مشکلات التهابی پوست (نظیر ورم بافته های زنبوری، فولیکلیت یا التهاب فولیکل های مو)، جوش و دیگر اختلالات پوستی (نظیر برخی از انواع لوپوس (سل جلدی) و لیکن پلان یا خزه پوستی) غالبا منجر به ایجاد زخم هایی در پوست می‌گردند که توانایی رشد دوباره موها را از بین می‌برند. سشوار کشیدن خیلی داغ و بافتن (گیس کردن) بسیار سفت موها نیز می‌تواند منجر به ریزش موی دائمی و کچلی گردد.

دلایل ریزش مو


پزشکان هنوز هم نمی دانند که چرا برخی از فولیکل های مو نسبت به دیگر فولیکل ها، دوره رشدی کوتاهتری دارند. با این وجود، فاکتورهای مختلفی می‌توانند بر روی  ریزش مو  تاثیرگذار باشند:

 • هورمون ها: نظیر میزان غیر عادی آندروژن ها( هورمونهای مردانه ای که بطور عادی در بدن مردان و زنان تولید می‌شوند).
 • ژنتیک: ژنهایی که از مادر و پدرمان  دریافت کرده ایم، می‌توانند بر روی استعداد فرد به کچلی الگویی مردانه یا زنانه تاثیرگذار باشند.
 • استرس، بیماری و زایمان: می‌توانند باعث ریزش موی موقتی گردند. عفونت های قارچی پوست نیز می‌توانند باعث ریزش مو شوند.
 • "داروها"یی نظیر داروهای شیمی درمانی که در درمان سرطان به کار می‌روند، رقیق کننده های خونی، مسدود کننده های بتا آدرنرژیک که برای کنترل فشار خون مصرف می‌شوند و قرص های جلوگیری از بارداری، می‌توانند باعث ریزش موقتی موها گردند.
 • سوختگی ها، زخم‌ها و اشعه ایکس: نیز می‌توانند موجب ریزش موقتی مو شوند. در چنین مواردی، زمانی که زخم بهبود می‌یابد رشد طبیعی موها به حالت اول برمی گردند، مگر اینکه جای زخم بر روی پوست ایجاد شده باشد؛ که در اینصورت هرگز رشد مجدد مو به وقوع نخواهد پیوست.
 • بیماریهای خودایمنی: می‌توانند باعث ریزش مو تحت عنوان آلوپسی آره تا شوند. در آلوپسی آره تا، سیستم ایمنی بدن به دلایلی ناشناخته، بیش از حد فعال شده و بر روی فولیکل های مو تاثیر می‌گذارد. در اکثر افرادی که دچار آلوپسی آره تا هستند، موها مجددا رشد می‌کنند، و موهایی که مجددا رشد نموده، تا زمانی که موها به رنگ و ضخامت اصلی خود دست یابند، احتمالا کمرنگ تر و نازک تر از قبل خواهند بود.
 • روشهای زیبایی و آرایشی: نظیر شامپو زدن بیش از حد، فر کردن دائمی موها، دکلره کردن و رنگ کردن موها می‌توانند با نازک شدن و کم پشت شدن کل موها مرتبط باشند، زیرا این روشها منجر به ضعیف و شکننده شدن موها می‌شوند. بافتهای خیلی سفت و محکم مو، استفاده از اتو مو یا فر کننده های مو نظیر بابلیس و پیچاندن محکم بیگودی های داغ دور موها  نیز می‌توانند باعث آسیب دیدگی و شکسته شدن موها گردند. با این وجود، این روشها باعث کچلی و ریزش کلی موها نمی شوند. در اکثر این مثال ها، اگر دلیل اصلی ریزش مو حذف گردد، رشد موها به وضعیت نرمال و طبیعی خود بازخواهد گشت. شایان ذکر است که آسیب شدید به موها یا پوست سر، برخی اوقات می‌تواند باعث ایجاد تکه های کچلی دائمی گردد.
 • شرایط پزشکی: بیماریهای تیروئیدی، لوپوس، دیابت، فقر آهن، اختلالات تغذیه ای و کم خونی می‌توانند منجر به ریزش مو شوند. اکثر مواقع، زمانی که بیماری زمینه ساز ریزش مو، درمان می‌شود، رشد مجدد مو نیز از سر گرفته می‌شود. مگر اینکه این بیماریها موجب ایجاد زخمی دائمی شده باشند؛ برای مثال در برخی بیماریها مانند لوپوسسل پوستی خزه پوستی یا اختلالات فولیکلی این احتمال زیاد است.
 • رژیم غذایی: رژیم غذایی با میزان پروتئین یا رژیم فوق العاده پایین ، نیز می‌توانند به ریزش موی موقت منتهی شوند.

درمان ریزش مو


روش های غیر جراحی برای درمان ریزش مو عبارتند از:

مزوتراپی 

مزوتراپی عبارت است از تکنیکی غیرتهاجمی (نادرون رو: روشی که در آن ابزار پزشکی به داخل بدن بیمار فرو نمی رود) مبتنی بر میکروتزریق سطحی و درست در زیر لایه پوستی ناحیه مورد نظر است. از این روش به منظور بهبود ریزش مو و آلوپسی در هم مردان و هم زنان به کار می‌رود. این روش و با زنده سازی فولیکل های مویی و تحریک جریان خونی، رشد مو را به همراه خواهد داشت. همچنین منجر به تحریک و تقویت فولیکل های مویی، بهبود مشکلات پوست جمجمه سرد و افزایش ضخامت و پری مو خواهد شد. این روش همچنین به آبرسانی و تغذیه مو و پوست جمجمه سر منجر می‌شود. در روش مزوتراپی، مواد درست به نقاطی که دقیقا به این مواد نیاز است (اطراف فولیکل های مویی) آورده شده و فولیکل‌ها قادر به رشد و بقا خواهند بود و از طرفی، گردش خون نیز تجریک خواهد شد.

  نتایج مزوتراپی مو

اکثر بیماران به حداقل 10 جلسه درمانی برای شروع روند افزایش رشد مو نیاز دارند. برای شروع فرایند، پیشنهاد می‌شود که دو جلسه درمانی به صورت هفتگی و با فاصله دو هفته از یکدیگر تعیین شود. نتایج پس از دو تا سه ماه نمایان خواهد شد. پس از شروع روند رشد مو، به جلسات مراقبتی درمانی به صورت هر سه ماه یکبر نیاز است. جلسات درمانی را به آسانی و در وقت نهار نیز می‌توان به انجام رساند. بسته به وسعت ناحیه مورد درمان، هر جلسه درمانی می‌تواند حدود 20 دقیقه به طول بیانجامد. بیماران می‌توانند پس از جلسه درمانی، به فعالیتهای روزانه‌شان بازگردند. در این فرایند به هیچگونه داروی بیحسی و پوششی برای سر نیاز نیست.

تزریق پی ار پی برای مو 

روش درمانی پلاسمای غنی از پلاکت که معمولا از آن تحت عنوان PRP یا تزریق PRP نیز یاد می‌شود، پلاسمای غلیظ شده خونی است که تقریبا دارای 5 برابر مقدار پلاکتی است که در چریان خون عادی مشاهده می‌شود. خون ما علاوه بر گلوبلهای سفید و قرمز، شامل سلولهای دیگری است که از آنها تحت عنوان پلاکت یاد می‌شود. پلاکتها شامل فاکتورهای رشدی هستند که بازتولید سلولها در بدن را سرعت خواهند بخشید. استفاده از PRP در درمان ریزش مو در سالهای اخیر در میان افراد از محبوبیت بالایی برخوردار شده است و می‌توان از آن در ترکیب با روشهای دیگر تا رسیدن به بهترین نتایج استفاده نمود.

PRP چگونه به درمان ریزش مو کمک خواهد کرد؟

اگر فولیکل‌ها یا ریشه های مو سالم باشند، رشد مو نیز سالم خواهد بود. فولیکل های مویی با استفاده از مواد مغذی دریافتی از جریان خون، باقی خواهند ماند. با وارد کردن پلاکت های موجود در پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) به درون ناحیه آسیب دیده فولیکل های مویی، ساز و کار ترمیم زخم بدن را تقویت خواهد نمود.

چه موقع شاهد نتایج خواهم بود؟

بسیاری از بیماران، تنها پس از گذشت جلسه اول، شاهد بهبودهای قابل توجهی خواهند بود. بااین وجود معمولا 3 تا 5 جلسه، و سا تقریبا 4 تا 6 هفته پس از شروع درمان را به منظور مشاهده بهترین نتایج پیشنهاد می‌کنیم. نتایج درمان ریزش موی PRP معمولا بین 6 تا 12 ماه باقی خواهد ماند.

کربوکسی تراپی برای رشد مو

کربوکسی تراپی به منظور درمان ریزش مو، روشی منحصر بفرد به شکل تزریق گاز کربن دی اکسید به زیر پوست جمجمه و با استفاده از سوزن مزوتراپی است. این روش درمانی، تقریبا سریع و بدون درد است. نیاز به هیچ زمان استراحتی در این روش درمانی، وجود ندارد. از کربوکسی تراپی معمولا به منظور درمان رویش دوباره یا ریزش مو استفاده می‌شود. نحوه کارکرد روش کربوکسی تراپی به شکل زیر است؛ گاز کربن دی اکسید تزریق شده به ناحیه مورد نظر، سلولهای قرمز خون را بر آن می‌دارد تا با ایجاد گاز اکسیژن، اقدام به حذف این گاز از بدن نماید. این فرایند اکسیژن رسانی به ناحیه مورد نظر، منجر به تولید رگهای خونی جدید و تغذیه فولیکل های مویی به مانند فرایند جوانسازی مو با استفاده از لیزر خواهد شد. استفاده از روش درمانی جوانسازی مو با استفاده کربوکسی تراپی، تزریق گاز کربن دی اکسید، نوعی اثر تاخیری (گشاد کردن عروق خونی ریز) و امکان افزایش انتقال ویتامین و همچنین مواد مغذی به پوست جمجمه سر، به منظور افزایش رشد مو و ایجاد ثبات در ریزش مو را به همراه خواهد داشت. این درمان، روشی عالی و طبیعی برای ریزش مو به شمار رفته و کارایی فوق العاده ای در ترکیب با مزوتراپی تزریقی از خود به نمایش خواهد گذاشت.

تعداد جلسات کربوکسی تراپی مو 

معمولا تا دستیابی به بهترین نتایج، به مجموعه ای از جلسات درمانی نیاز است. در ابتدا و در 4 الی 6 هفته نخست به یک جلسه در هفته نیاز است. پس از گذر این 4 تا 6 هفته، فرد بسته به شدت ریزش مو به ادامه روند درمانی به صورت هفتگی نیاز پیدا خواهد نمود. فرد به منظور کسب نتایج مورد نظر، باید مطابق با روند درمانی پیش برود. ممکن است برخی بیماران به برنامه های درمانی 6 ماهه نیاز داشته باشند و در برخی شرایط و با توجه به وخامت وضع، این دوره می‌تواند تا 1 سال نیز ادامه یابد.

نتایج کربوکسی تراپی مو

معمولا بیماران پس از 3 ماه با توقف روند ریزش مو، و پس از 6 ماه شاهد افزایش رشد موهای نازک خواهند بود. همچنین اکثر بیماران در 3 تا 6 ماه اول با کاهش کم پشتی مو مواجه می‌شوند.

لیزردرمانی به کمک لیزرهای کم توان یا سر برای رویش مجدد مو

لیزر درمانی به کمک لیزرهای کم توان، از مجموعه ای از دیودهای لیزری به منظور اعمال نیروی لیزر سرد بر بافت پوست سر استفاده می‌نماید. نور لیزرهای کم توان به کلی از دیگر انواع لیزر که برای حذف موهای زائد یا جوانسازی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد، متفاوت ات، چرا که هیچ گرمایی تولید نمی کند. این لیزر در طیف دیگری از نور فشرده شده و از طول موج سرد و فسمت سرخ طیف نور استفاده می‌کند. این ویژگی‌ها به لیزر این امکان را می‌دهد تا بدون درد، ایجاد گرما و یا هیچ عارضه جانبی شناخته شده ای، به سطح فولیکلی پوست سر نفوذ نماید. انرژی لیزر ایجاد شده، میکروهای ساختارهای گردش خون را تحریک نموده و متابولیسم سلولی و تولید پروتئین را بهبود خواهد بخشید.

نحوه کارکرد لیزردرمانی رشد مجدد موها چگونه است؟

لیزرها در عملیات پزشکی و زیبایی، با توجه به طول موجشان، دارای عمق نفوذهای متفاوتی خواهند بود. در رابطه با لیزردرمانی سطح پایین برای رشد مجدد مو، این انرژی لیزری اصولا تا چند میلیمتر به داخل بافت پوست کاسه سر نفوذ می‌کند و در نتیجه این انرژی توسط ساختارهای سلولی عمیق تر جذب شده و تاثیر مثبتی بر فولیکل های مویی خواهند گذاشت. این امواج انرژی لیزری پیوسته و ملایم، منجر به افزایش قابل توجه گردش خون در نواحی مد نظر خواهد شد. این عمل نه تنها منجر به تقویت ساختارهای مویی موجود و ظاهری پرتر خواهد شد، بلکه با احیای فولیکل های غیرفعال پیشین منجر به رویش موهایی جدید خواهد شد.

پس از چه مدت زمانی می‌توانم شاهد نتایج باشم؟

نتایج به عوامل بسیاری از جمله شدت ریزش موی بیماری و مدت زمان سپری شده از ریزش مو بستگی دارد. با اینحال معمولا در دو تا سه هفته اولیه و پس از گذر 5 الی 6 جلسه درمانی شاهد کاهش ریزش مو خواهیم بود. به یاد داشته باشید که اقدامات اولیه بر روی فولیکل های مویی و در زیر پوست سر رخ خواهد داد. برخی بیماران نیز پس از 10 الی 12 جلسه درمانی و گذر 5 یا 6 هفته از شروع درمان، شاهد رشد مو بودند.

هر جلسه درمانی به طور متوسط چه مدت طول می‌کشد و من به چند جلسه نیاز دارم؟

هر جلسه ممکن است چیزی در حدود 20 دقیقه به طول بیانجامد. اگرچه برنامه های درمانی جزئی نیز وجود دارد، اما توصیه ما برای بهره بری از بیشترین نتیجه ناشی از لیزردرمانی به منظور رشد مجدد مو، دوره یک ساله است. تعداد جلسات هفتگی در سه ماهه اول درمان، دو جلسه است. برای سه ماه آینده، این مقدار به یک جلسه در هفته کاهش پیدا خواهد نمود؛ و هر مریض به طور متوسط در طول یک سال، 70 جلسه درمانی را پشت سر خواهد گذاشت.