درمان سوختگی صورت:ترمیم و بازسازی جای سوختگی باتوجه به علت و نوع آن

صورت

سینه

اندام

پوست

آقایان

سوختگی صورت

آسیب دیدگی صورت ناشی از سوختگی جز دردناک‌ترین آسیب دیدگی‌ها محسوب می‌شود که بر زیبایی صورت تاثیر می‌‌گذارد و باعث ایجاد بافت اسکار می‌شود. آثار حاصل از سوختگی پوست می‌‌تواند باعث افسردگی و ناراحتی فرد شود. همواره ترمیم سوختگی صورت و برگرداندن پوست به حالت قبلی یک کار دشوار و چالش برانگیز محسوب می‌شود. جراحی زیبایی پوست بهترین روش برای اصلاح بافت اسکار پس از سوختگی صورت و بهبود زیبایی آن است. سوختگی صورت از آسیب های کوچک تا آسیب‌های شدید متغیر است. به خاطر داشته باشید که درمان سوختگی پوست صورت به مهارت و تخصص نیاز دارد. جراح پلاستیک با اصلاح حالت پوست به بهبود اعتماد به نفس و عزت نفس بیمار کمک می‌کند. هدف از انجام جراحی پلاستیک کاهش بدشکلی صورت و ایجاد ظاهری تقریباً طبیعی است. روش‌های متعددی برای درمان سوختگی پوست صورت وجود دارد. اگر پوست صورت شما دچار سوختگی شده است باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید تا بهترین روش را برای اصلاح حالت پوست شما پیشنهاد دهد.

سوختگی صورت بسیار دردناک است که به درمان و مراقبت تخصصی نیاز دارد. در صورتی که از سوختگی پوست به خوبی مراقبت شود طی مدت چند هفته بهبود خواهد یافت. سوختگی‌های کوچک و بزرگ به درمان و مراقبت اورژانسی نیاز دارد. اگر قسمتی از پوست صورت شما دچار سوختگی کوچک شده است باید حتما به پزشک مراجعه کنید زیرا صورت جزء نقاط حساس بدن است که به توجه فوری نیاز دارد. سوختگی پوست به کمک روش‌هایی از قبیل جراحی لیزر، میکرودرم ابریژن، تزریق پلاسمای غنی از پلاکت، پیلینگ شیمیایی پوست، پیوند پوست، فلپ پوست، کشیدگی پوست و مواردی از این قبیل درمان می‌شود. متخصص جراحی پلاستیک می‌‌تواند بر اساس شرایط و درجه سوختگی پوست بهترین روش موجود برای درمان سوختگی پوست را به شما پیشنهاد دهد.

کلینیک فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی دکتر حسینی در دوسلدورف آلمان واقع شده است. افرادی که قصد انجام انواع روش‌های زیبایی و جوانسازی صورت و بدن به صورت حرفه‌ای را دارند، می‌توانند به کلینیک فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی دکتر حسینی در مجتمع پالادیوم تهران که تحت نظر ایشان است، مراجعه نمایند. این کلینیک مجهز به جدیدترین متدهای روز دنیا و متخصصان ماهر می‌باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

02122030245 - 02122030246 - 02122030247 - 02122012156 - 02122012158 - 09226137085

 

 انواع سوختگی پوست


 سوختگی پوست به سه درجه تقسیم می‌شود که به شرح زیر می‌باشد:

 • سوختگی درجه یک نسبت به سایر انواع سوختگی‌ها، خفیف است.
 • سوختگی درجه دو لایه زیرین پوست را تحت تاثیر قرار می‌دهد و این قسمت را از بین می‌برد.
 • در سوختگی درجه ۳ بافت‌های عمیق و زیرین پوست آسیب می‌بینند.

 بافت اسکار و جمع شدگی پوست پس از سوختگی به چه صورت خواهد بود؟


بافت اسکار و جمع شدگی پوست پس از سوختگی به چه صورت خواهد بود

 آسیب دیدگی پوست حاصل از سوختگی و لایه‌های زیر پوست تاثیر می‌گذارد و درمان و بهبود آن دشوار است. سوختگی عمیق پوست که عمدتا تحت عنوان سوختگی درجه ۲ در نظر گرفته می‌شود بخش گسترده‌ای از پوست را درگیر می‌‌کند و معمولا مدت زیادی طول می‌کشد تا به طور کامل بهبود یابد و درمان شود. اگرچه پزشکان نهایت سعی خود را می‌‌کند تا بافت اسکار کمتری روی پوست ایجاد شود گاهی اوقات انجام عمل جراحی زیبایی تنها روش موجود برای درمان کامل سوختگی پوست محسوب می‌شود. در حقیقت بافت اسکار فرآیندی است که به ترمیم سوختگی و آسیب دیدگی پوست کمک می‌کند. ظاهر بافت اسکار بر زیبایی پوست صورت تأثیر می‌گذارد. جمع شدگی پوست صورت به محدودیت حرکت پوست به علت فرایند ترمیم سوختگی و ایجاد زخم روی پوست گفته می‌شود. معمولاً درمان سوختگی پوست مستلزم صرف زمان است زیرا باید پوست آسیب دیده ترمیم شود و پوست جدید جایگزین پوست سوخته گردد. فرایند ترمیم پوست با گذر زمان انجام می‌شود زیرا سوختگی پوست باعث خشک شدگی آن، جمع شدگی و تغییر شکل پوست خواهد شد. سوختگی پوست باعث محدود شدن حرکات عضلات و مفاصل صورت و سفتی و خشکی آنها می‌شود و مشکلات متعددی را به وجود خواهد آورد. در بهترین حالت ممکن باید زخم و سوختگی پوست بدن جمع شدگی ترمیم شود.

 بدشکلی پوست ناشی از سوختگی 


 • بافت اسکار کلوئید: به توده‌های ضخیم و و خارش آور بافت‌های صورت گفته می‌شود که به طور طبیعی در اطراف حاشیه‌های زخم ایجاد می‌شوند.
 • بافت اسکار هیپرتروفیک: این نوع بافت شبیه بافت اسکار کلوئید است. تنها تفاوتی که بین این دو نوع بافت اسکار وجود دارد به حاشیه‌های زخم و سوختگی صورت مرتبط است.
 • بدشکلی ناشی از سوختگی و جمع شدگی صورت: تغییر شکل و جمع شدگی پوست زمانی ایجاد می‌‌شود که زخم ایجاد شده ناشی از سوختگی بهبود یابد در دوران بهبود نیز پوست اطراف زخم جمع و سفت شود در این حالت پوست این ناحیه دچار بدشکلی خواهد شد و دامنه حرکات آن کاهش خواهد یافت. در این شرایط باید بیمار تحت درمان تخصصی قرار بگیرد تا حالت پوست و دامنه حرکات صورت او بهبود یابد. روش‌های متفاوتی برای درمان انواع بافت اسکار وجود دارد و از روش‌های درمانی ساده تا بسیار پیچیده و تخصصی متغیر است.

 بهترین روش‌های غیر جراحی برای درمان سوختگی پوست صورت شامل چه مواردی است؟


 •  اگر سوالی در مورد روش‌های درمان سوختگی پوست دارید در این قسمت کلیک کنید.

 روش‌های متعددی برای درمان و رفع بافت اسکار وجود دارد که پزشک بر اساس شرایط پوست بهترین روش را به بیمار پیشنهاد می‌دهد. در صورتی که بیمار به جراحی صورت نیاز داشته باشد در بیمارستان بستری می‌شود و تحت بیهوشی عمومی جراحی خواهد شد.

 جراحی لیزر برای درمان سوختگی صورت 

جراحی لیزر برای درمان سوختگی صورت

 جراحی لیزری یکی از آخرین روش‌هایی است که به علت سهولت استفاده و کوتاه بودن دوران بهبود بسیار رایج است. از انواع مختلفی از لیزر برای درمان سوختگی پوست، رفع بافت اسکار و ایجاد ظاهری طبیعی استفاده می‌شود.

 میکرودرم ابریژن برای رفع سوختگی پوست

میکرودرم ابریژن برای رفع سوختگی پوست

میکرودرم ابریژن روشی است که تهاجم بسیار کمی دارد و از آن برای جوان سازی پوست و افزایش حجم و بافت آن استفاده می‌شود. این روش می‌‌تواند به بهبود ظاهر سوختگی پوست، جای کشیدگی پوست و سایر مشکلات پوستی کمک کند. در این روش از یک اپلیکاتور مخصوص استفاده می‌شود که به آرامی شروع به ساییدگی پوست و جوان سازی آن می‌کند. میکرودرم ابریژن یک روش ایمن برای انواع پوست و رنگ‌های مختلف به شمار می‌آید.

 تزریق پلاسمای غنی از پلاکت برای بهبود پوست

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت برای بهبود پوست

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به محلولی گفته می‌‌شود که مقدار بسیار زیادی پلاکت به پوست بیمار تزریق می‌شود. هنگامی‌که پلاکت‌ها و فاکتورهای رشد بیمار تزریق می‌‌شوند فرآیند ترمیم زخم را آغاز می‌‌کند. تحقیقات نشان داده است که تزریق پلاسمای غنی از پلاکت تاثیر به سزایی در درمان سوختگی دارد. در بخش زیر به برخی از مزایای تزریق پلاسمای غنی از پلاکت اشاره می‌کنیم:

 • یک روش ساده و غیر جراحی است.
 • کاملا ایمن است و نتایج حاصل از آن پایدار هستند.
 • دوران بهبود در این روش بسیار کوتاه است.

 پیلینگ شیمیایی برای رفع بافت اسکار

پیلینگ شیمیایی برای رفع بافت اسکار

پیلینگ شیمیایی روشی است که به بهبود پوست صورت کمک می‌کند. در این روش از یک محلول شیمیایی برای رفع حالت سوختگی پوست استفاده می‌شود و بر اساس ماده مورد استفاده، پوست صورتت تا عمق مشخصی پاکسازی می‌شود. پیلینگ شیمیایی ملایم به پاکسازی لایه‌های عمیق پوست می‌پردازد و بیمار به دوران استراحت نیاز نخواهد داشت. پوست جدید از لطافت بیشتری برخوردار است و نسبت به پوست قدیمی چین و چروک کمتری دارد. می‌توان پیلینگ شیمیایی را در مطب پزشک یا به صورت سرپایی انجام داد. پیلینگ شیمیایی به کمک ماده مخصوص به رفع چربی اضافه پوست می‌‌پردازد دانلود تمی‌ز می‌کند. پزشک از چند محلول شیمیایی مانند گلیکولیک اسید، اسید تری کلرواستیک، اسید سالیسیلیک و اسید لاکتیک برای پاکسازی نقاط کوچک صورت استفاده می‌کند.

 بهترین روش جراحی ترمیم سوختگی پوست صورت شامل چه مواردی است؟


بهترین روش جراحی ترمیم سوختگی پوست صورت شامل چه مواردی است

 برخی از بیماران برای ترمیم ظاهر پوست خود به عمل جراحی نیاز دارند.

 چه افرادی می‌‌توانند متقاضی مناسبی برای جراحی ترمیمی ‌سوختگی صورت باشند؟


 در موارد زیر بیمار می‌‌تواند متقاضی مناسبی برای جراحی ترمیمی ‌سوختگی صورت باشد:

 • در صورتی که پزشک به این نتیجه برسد که جراحی ترمیمی ‌سوختگی صورت می‌تواند به بهبود عملکرد صورت و کاهش بافت اسکار کمک کند اما این را جراحی نمی‌‌تواند به طور کامل بافت اسکار ایجاد شده را برطرف کند.
 • در صورتی که بافت اسکار صورت باعث بروز مشکل در پلک، لب و بینی شود و ریزش مو را به دنبال داشته باشد.
 • در صورتی که بافت اسکار به طور غیرطبیعی ضخیم و گسترده باشد یا رنگ آن تغییر کرده باشد. انجام جراحی ترمیمی ‌صورت در کنار سایر روش‌های غیر جراحی می‌‌تواند به بهبود حالت صورت کمک کند.

چه روش‌هایی برای ترمیم و درمان سوختگی صورت وجود دارد؟ 

 پیوند پوست 

در صورتی که میزان آسیب دیدگی پوست شدید باشد و هیچ روشی به غیر از پیوند پوست سالم از سایر نقاط بدن وجود نداشته باشد پزشک انجام این روش را پیشنهاد خواهد کرد.

 فلپ پوست

در صورتی که سطح آسیب دیدگی عمیق باشد پزشک انجام یک روش دیگر را پیشنهاد خواهد کرد. در فلپ پوست علاوه بر پوست، بافت چربی، عروق خونی و در برخی موارد نادر عضلات از موضع مورد نظر برداشته می‌‌شوند و در ناحیه گیرنده پیوند خواهد شد.

 کشیدن بافت صورت

در صورتی که میزان آسیب دیدگی پوست بسیار عمیق باشد از این روش استفاده می‌شود. جراح به کشیدن بافت پوست می‌پردازد که این کار به بازسازی پوست کمک می‌کند. ترمیم بافت اسکار ناشی از سوختگی و جمع شدگی پوست کار دشواری است اما پزشکان و اعضای تیم پزشکی نهایت سعی خود را می‌‌کنند که یک ظاهر طبیعی برای پوست به وجود بیاورند. درمان و ترمیم بافت اسکار مستلزم صرف زمان است و به این ترتیب باید بیمار برای ایجاد نتایج دلخواه در کوتاه‌ترین زمان ممکن صبور باشد به پزشک خود اعتماد کند.

 پس از جراحی ترمیمی ‌صورت چه اتفاقی می‌‌افتد؟


رعایت کردن نکات و دستورات پزشک پس از جراحی صورت برای بهبود و ترمیم هرچه بهتر صورت و کسب نتایج مطلوب ضروری است تا هم ظاهر صورت و هم عملکرد آن بهبود یابد. پزشک از بیمار می‌خواهد که پس از جراحی به مطب او مراجعه کند تا نتایج به دست آمده را ارزیابی کرده و به سوالات او به طور کامل پاسخ دهد. از آنجایی که بیمار به عمل‌های متعددی نیاز خواهد داشت نکاتی که پزشک پس از جراحی ترمیمی ‌صورت پیشنهاد می‌دهد در همه بیماران یکسان نیست. به طور کلی بیمار تا دو هفته پس از جراحی باید در فواصل زمانی مشخص به مطب پزشک مراجعه کند و پزشک در این بازه زمانی اقدام به کشیدن بخیه‌های او خواهد کرد. بیمار تا چند هفته و چند ماه پس از جراحی به ورزش درمانی یا کاردرمانی نیاز خواهد داشت تا عملکرد صورت او بهبود یابد. ممکن است بیمار پس از جراحی به استفاده از اسپلینت، گچ و تمرینات ورزشی نیاز داشته باشد. جراح و پزشک با یکدیگر همکاری نزدیک دارند تا بتوانند یک برنامه درمانی جامع و مناسب را برای بیمار طراحی نمایند.

 سوالات متداول در خصوص جراحی ترمیمی ‌صورت


 علائم و نشانه‌های سوختگی پوست شامل چه مواردی است؟

 علائم و نشانه‌های سوختگی پوست به شرح زیر می‌باشد:

 • درد
 • احساس سوختگی
 • قرمز شدن پوست
 • تورم پوست
 • تاول زدن یا سفید شدن پوست در سوختگی‌های شدید

 آیا استفاده از ماسک صورت برای سوختگی صورت لازم است؟

 گاهی اوقات استفاده از ماسک صورت برای سوختگی شدید یا سوختگی بخش زیادی از صورت ضروری خواهد بود. بیمار باید به مدت هشت ماه تا دو سال روزی ۱۸ تا ۲۰ ساعت از این ماسک استفاده کنند. استفاده از این ماسک با صاف نگه داشتن پوست در دوران بهبود به ترمیم آن و کاهش سطح بافت اسکار کمک خواهد کرد. ممکن است پزشک از بیمار بخواهد در دوران بهبود در هنگام استفاده از ماسک در بیمارستان بستری شود.

 اگر بیمار در دوران بهبود پوست خود را بخاراند یا زخم‌های صورتش را بکند چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ 

بیمار باید در دوران بهبود از خاراندن یا کندن زخم‌های صورتش خودداری کند. در دوران بهبود احتمال تاول زدن، پوسته پوسته شدن و خارش پوست وجود دارد. بیمار باید سعی کند تا حد امکان در این دوران از دستکاری کردن زخم روی صورتش خودداری کند زیرا دستکاری کردن آنها باعث آسیب دیدگی پوست و افزایش ریسک بروز عفونت خواهد شد. بیمار باید سعی کند زمانی که صورتش دچار خارش می‌شود دست‌هایش را زیر خود قرار دهد یا یک توپ کوچک را فشار دهد تا ذهنش از خارش ایجاد شده منحرف شود.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."