جوانسازی پوست صورت بدون جراحی :رفع چین و چروک و جای جوش صورت

صورت

سینه

اندام

پوست

آقایان

بالا رفتن سن، قرار گرفتن زیر نور خورشید، وراثت و عامل‌های مختلف سبک زندگی مانند تغذیه و استعمال دخانیات همگی در ایجاد چین و چروک‌های روی صورت نقش دارند. تغییرات رنگدانه‌‌ی پوست، از قبیل ایجاد شدن لکه‌های قهوه‌ای یا بی‌رنگ نیز از پی‌آمدهای گذر عمر یا نتیجه مصرف کردن قرص‌های ضدبارداری، بارداری یا عامل‌های ژنتیکی است. به علاوه جای جوش سطح پوست را ناصاف می‌کند. این مشکلات و همچنین ضایعه‌ها و عارضه‌های پوستی را می‌توان با بهره‌گیری از درمان‌های مختلف جوانسازی پوست بهبود داد. جوانسازی پوست، صرف نظر از تکنیک مورد استفاده، در واقع نوعی آسیب کنترل شده است که با هدف برانگیختن فرآیندهای التیام‌بخش طبیعی بدن به پوست وارد می‌شود.

کلینیک فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی دکتر حسینی در دوسلدورف آلمان واقع شده است. افرادی که قصد انجام انواع روش‌های زیبایی و جوانسازی صورت و بدن به صورت حرفه‌ای را دارند، می‌توانند به کلینیک فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی دکتر حسینی در مجتمع پالادیوم تهران که تحت نظر ایشان است، مراجعه نمایند. این کلینیک مجهز به جدیدترین متدهای روز دنیا و متخصصان ماهر می‌باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

02122030245 - 02122030246 - 02122030247 - 02122012156 - 02122012158 - 09226137085

مشکلات شایع پوستی که بهره‌گیری از درمان‌های جوانسازی پوست را ضروری می‌سازد


مشکلات پوستی متعددی وجود دارد که درمان‌های جوانسازی پوست به رفع آنها کمک می‌کند. شایع‌ترین این مشکلات عبارت است از:

 • آفتاب سوختگی و آسیب دیدن پوست در اثر تماس با نور خورشید
 • مشکلات رنگدانه‌ای مانند کک و مک و لکه‌های پیری
 • روزاسه و قرمزی پوست
 • چین و چروک و خطوط ریز روی صورت
 • بزرگ شدن منافذ پوست

کاندیدای جوانسازی پوست


متقاضیان درمان‌های جوانسازی پوست از شرایط زیر برخوردار هستند:

 • افرادی که رنگ پوستشان غیریکنواخت شده و می‌خواهند این وضعیت را اصلاح کنند.
 • اشخاصی که می‌خواهند لکه‌های ناشی از آسیب‌های نور خورشید و جای جوش را برطرف کنند.
 • اشخاصی که می‌خواهند چروک‌ها و خطوط دور چشم (خطوط پنجه کلاغی) را از بین ببرند.
 • افرادی که می‌خواهند رد پای گذر عمر را محو کنند.
 • اشخاصی که از وضعیت و ظاهر پوستشان راضی نیستند.
 • افرادی که انتظاری واقع بینانه و منطقی از نتیجه درمان دارند و متعهد به انجام دادن دستورات پزشک هستند.

به خاطر داشته باشید که وضعیت پوست هر یک از بیماران منحصر به فرد است و پوست باید قبل از درمان توسط متخصص معاینه شود. برای اطلاع از بهترین روش درمان متناسب با نوع پوست خود به متخصص پوست مراجعه کنید.

روش‌های جوانسازی پوست


برخی از روش‌های جوانسازی پوست عبارتند از:

میکرودرم ابریژن

در روش میکرودرم ابریژن از پودر کریستال مواد معدنی برای اسکراب عمیق پوست استفاده می‌شود. میکرودرم ابریژن با افزایش دادن فعالیت فیبروبلاستیک، تولید کلاژن را القاء می‌کند و در نتیجه وضوح چروک‌های سطحی، خطوط ریز، آفتاب سوختگی، منافذ بزرگ، لکه‌های پیری و غیریکنواختی بافت پوست کمتر می‌شود. میکرودرم ابریژن پوست صورت را جوان‌تر و شاداب‌تر می‌کند. یک جلسه معمول میکرودرم ابریژن 30 ـ 20 دقیقه زمان می‌برد، البته معمولاً وقت یک ساعته برای هر بیمار در نظر گرفته می‌شود، تا فرصت کافی برای آماده‌سازی پوست قبل از درمان و پاکسازی آن بعد از اتمام میکرودرم ابریژن وجود داشته باشد. چون در این عمل فقط سطحی‌ترین لایه پوست هدف قرار گرفته می‌شود که عمدتاً از سلول‌های مرده تشکیل می‌شود، میکرودرم ابریژن بدون درد است و بدون استفاده از داروهای آرام بخش یا بی‌حسی انجام می‌شود. البته بیماران کشیدگی یا سوزش خفیفی را حین درمان حس می‌کنند.

لیزر

لیزر نسخه‌ی پیشرفته‌تری از درم ابریژن است که در آن از لیزر پرتوان برای سوزاندن لایه‌های فوقانی پوست یا گرم کردن لایه‌های زیری استفاده می‌شود. آسیب گرمایی ناشی از نور لیزر باعث برانگیخته شدن فرایند تولید کلاژن در زمان التیام‌بخشی پوست می‌شود و به این ترتیب پوستی کشیده‌تر و محکم‌تر با خاصیت ارتجاعی بیشتر به دست می‌آید. لیزردرمانی روش بسیار موثری برای رفع چروک‌های سطحی، خطوط ریز، ترک‌های پوستی، لکه‌های پیری، لکه‌های ماه گرفتگی، پارگی مویرگ‌ها، اسکار یا جای زخم یا خطوط سیگار است. همچنین لیزر برای درمان مراحل اولیه سرطان پوست نیز به کار برده می‌شود. لیزر معمولاً زمانی توصیه می‌شود که نتیجه چشمگیری از روش‌های دیگر به دست نیامده باشد یا بیمار از نتایج نهایی آن روش‌ها رضایت نداشته باشد. انواع مختلفی از لیزر برای جوانسازی پوست به کار برده می‌شود، متخصص مناسب‌ترین نوع لیزر را با توجه به نتیجه دلخواه بیمار توصیه می‌کند. متداول‌ترین لیزرهایی که از آنها برای جوانسازی پوست استفاده می‌شود، عبارت است از:

 • لیزر دی اکسید کربن یا CO2: اگر چروک‌ها بسیار عمیق باشد، جراح زیبایی احتمالاً لیزر ابلیتیو CO2 را انتخاب خواهد کرد، چون لیزر CO2 موثرترین لیزر برای رفع چروک‌های صورت است. اما نقطه ضعف لیزر CO2 این است که امکان قرمز شدن پوست برای مدتی طولانی وجود دارد یا ممکن است رنگدانه‌های ناحیه‌های درمان شده از بین برود. البته چنانچه از لیزر فرکشنال CO2 استفاده شود، احتمال بروز این عوارض بسیار کمتر خواهد بود؛ چون لیزر فرکشنال CO2 به پوست اجازه می‌دهد که خود را سریع‌تر ترمیم کند.
 • لیزر اربیوم: اگر چین و چروک‌ها، مانند خطوط گوشه چشم‌ها، بسیار کم‌عمق باشد، جراح لیزر اربیوم را به جای لیزر CO2 انتخاب می‌کند، چون لیزر اربیوم روش موثری برای از بین بردن چین و چروک‌های سطحی است و با استفاده از آن خطر از بین رفتن رنگ پوست و قرمزی مزمن به حداقل می‌رسد. لیزر اربیوم نیز مانند لیزر CO2 از نوع ابلیتیو است، یعنی این که لیزر لایه‌های مرده را از روی سطح پوست برمی‌دارد تا پوستی جدید و شاداب جایگزین آن شود. با نفوذ کردن گرمای لیزر در لایه درم، تولید کلاژن و الاستین تحریک می‌شود و به این ترتیب پوست ظرف چند هفته سفت و کشیده می‌شود. هر جلسه درمان تقریباً 30 دقیقه طول می‌کشد و دوران بهبود نیز بسته به عمق لایه‌برداری 5 ـ 2 روز است. معمولاً لازم است که دو یا سه جلسه درمان انجام شود. نتیجه نهایی بعد از گذشت 6 هفته قابل مشاهده خواهد بود.
 • لیزر غیر ابلیتیو یا غیر لایه بردار: این نوع لیزر، برخلاف لیزر CO2 و اربیوم که لایه‌های سطحی پوست را برمی‌دارند، لایه‌های زیرین پوست را گرم می‌کند تا فرایند تولید کلاژن برانگیخته شود و در نتیجه پوست دوباره سفت و کشیده شود و خاصیت ارتجاعی خود را بازیابد. با این توصیف لیزر غیرابلیتیو، برخلاف لیزرهای لایه‌بردار از دو مزیت جوانسازی و القاء تولید کلاژن برخوردار نیست، و فقط تولید کلاژن را تحریک می‌کند.

 لایه‌برداری شیمیایی

لایه‌بردار شیمیایی پوست محلولی است که برای زدودن لایه‌های سطحی پوست طراحی می‌شود تا با از بین رفتن این لایه‌ها، پوستی جوان‌تر و شاداب‌تر جایگزین آنها شود. سلول‌های پوستی مرده و قدیمی چند روز بعد از لایه‌برداری شیمیایی پوسته پوسته می‌شود و می‌ریزد؛ بنابراین لایه برداری شیمیایی از این نظر با روش‌های قدیمی جوانسازی پوست تفاوت دارد که لایه‌های فوقانی پوست در آن روش‌ها فوراً و حین درمان برداشته می‌شد. تعداد لایه‌هایی که برداشته می‌شود به نوع لایه‌بردار شیمیایی و نتیجه دلخواه بیمار بستگی دارد. لایه‌بردار شیمیایی ملایم برای درمان مشکلات جزئی مانند چروک‌های ریز یا آفتاب سوختگی خفیف کفایت می‌کند. دوران بهبود پس از استفاده از لایه‌بردارهای ملایم معمولاً یک تا پنج روز است. اگرچه لایه بردارهای عمقی‌تر نتایج بهتری را به دست می‌دهند، اما همواره بهترین انتخاب به شمار نمی‌آیند. برای مثال لایه‌برداری بسیار عمیق ممکن است جای زخم روی صورت باقی بگذارد. بنابراین بهتر است درمان را با لایه‌برداری ملایم‌تر شروع کنید و نتیجه به دست آمده را بررسی کنید؛ سپس اگر لازم بود از لایه‌بردار قوی‌تری استفاده کنید.

بوتاکس

بوتاکس دارویی است که با هدف از بین بردن موقتی چروک‌های دور چشم، خطوط اخم و دیگر خطوط روی پیشانی در عضلات تزریق می‌شود. بوتاکس حاوی گونه‌ای با درجه خلوص بسیار بالا از پروتئین سم بوتولینوم است. هر زمان که می‌خندیم، اخم می‌کنیم یا چشم‌ها را جمع می‌کنیم، بعضی عضلات صورت منقبض می‌شود و در نتیجه خطوطی روی صورت ایجاد می‌شود. بوتاکس این عضلات را موقتاً فلج می‌کند تا فعالیتی نداشته باشند و به این ترتیب خطوط اخم و چروک‌های دور چشم محو می‌شود.

تزریق ژل

ژل‌های تزریقی یا فیلرهای بافت نرم موادی هستند که زیر سطح پوست تزریق می‌شود تا صورت پرتر شود و لاغری آن جبران گردد. از مواد زیر در تهیه ژل‌های تزریقی استفاده می‌شود:

 • کلسیم هیدروکسیل آپاتیت: این ترکیب معدنی در استخوان‌ها وجود دارد.
 • هیالورونیک اسید: این ماده که در بعضی از بافت‌ها و مایعات بدن وجود دارد، باعث پر شدن پوست می‌شود.
 • پلی آلکیل ایمید: این ژل شفاف با بدن سازگار است.
 • پلی لاکتیک اسید: این ماده پوست را به تولید کلاژن بیشتر تحریک می‌کند.
 • میکروسفرهای پلی متیل متاکریلات (PMMA): این ماده یک فیلر نیمه دائمی است.

هر یک از مواد فوق برای درمان نشانه‌های مختلفی از پیری یا دیگر مشکلات پوستی طراحی شده است. زمان تاثیرگذاری این ژل‌ها و ماندگاری نتایج آنها نیز متغیر است. ماندگاری نتیجه بعضی ژل‌ها 6 ماه است، حال آن که نتیجه تعدادی از آنها دو سال یا بیشتر دوام دارد. بنابراین بیماران باید خواسته‌ها و انتظارات خود را از درمان با پزشک معالجشان در میان بگذارند، تا ایشان بهترین نوع ژل را توصیه کنند.

میکرونیدلینگ

در روش میکرونیدلینگ دستگاهی با سوزن‌های بسیار ظریف روی پوست صورت و گردن کشیده می‌شود تا خراش‌های کنترل شده‌ای روی پوست ایجاد شود و در نتیجه پوست وادار شود که خود را ترمیم کند. افرادی که از سوزن می‌ترسند، نباید از این درمان صرفنظر کنند، چون طول این سوزن‌ها، بسته به دستگاه مورد استفاده، فقط 3 ـ 0.5 میلی متر است که اصلاً قابل مقایسه با سوزن‌های قدیمی نیست. به علاوه دستگاه میکرونیدلینگ آن‌قدر ملایم است که از آن می‌توان برای درمان ناحیه حساس و ظریف دور چشم نیز استفاده کرد.

در یک کلام

افزایش سن، نور خورشید، ژنتیک، سبک زندگی، تغذیه و سیگار کشیدن باعث ایجاد چین و چروک صورت می‌شود. جوانسازی پوست می‌تواند به درمان  آفتاب سوختگی، رفع چین و چروک، لک‌های قهوه‌ای پوستی، جای زخم و جوش کمک کند. میکرودرم آبریژن، لیزر co2 و اربیوم و لایه بردارهای شیمیایی با حذف لایه سطحی پوست و افزایش کلاژن باعث جوانسازی پوست می‌شوند. همچنین بوتاکس، پرکننده‌های پوستی و میکرونیدلینگ از سایر روش‌های جوانسازی پوست هستند.

سوالات رایج


جوانسازی پوست با لیزر در شرایط زیر توصیه نمی‌شود:

 • بارداری
 • پوستی که به تازگی برنزه شده است.
 • درمان‌های جوانسازی با لیزر برای بیماران مبتلا به عارضه‌هایی مانند اختلال‌های پوستی، ناراحتی‌های قلبی، تیروئید، سرطان، بیمارانی که باطری قلب یا پیچ فلزی در بدن دارند، مناسب نیست؛ مگر آن که پزشک معالجشان اجازه عمل را بدهد.
 • مصرف داروهای حساس به نور
 • پوست را خنک نگه دارید.
 • زیر نور آفتاب قرار نگیرید تا احتمال هیپرپیگمانتاسیون کاهش یابد.
 • در طول درمان همواره از ضدآفتاب SPF 30 + استفاده کنید.
 • از دستکاری یا خاراندن پوست درمان شده خودداری کنید.
 • تا 24 ساعت بعد از درمان، مانند زمانی که پوست آفتاب سوخته شده است، کاملاً مراقب پوست باشید.
 • هیچ محدودیتی برای دوش گرفتن یا استحمام ندارید.

تعداد جلسات درمان به وضعیت پوست بستگی دارد، در هر حال معمولاً 5 ـ 3 جلسه درمان در فواصل 6 ـ 4 هفته‌ای انجام می‌شود و پس از آن نیز درمان هر 9 ـ 6 ماه یکبار تکرار می‌شود تا نتیجه به دست آمده حفظ شود.

دوران بهبود بعد از میکرونیدلینگ بسیار کوتاه است. پوست اندکی بعد از درمان قرمز می‌شود، هرچند این عارضه موقتی است و ظرف 24 ساعت برطرف می‌شود. همچنین پوست داغ و اندکی سفت می‌شود. از روز بعد می‌توانید آرایش کنید، البته بهتر است از لوازم آرایشی معدنی استفاده کنید.