بوتاکس پیشانی: صاف کردن و رفع چروک برای جوان شدن صورت زنان و مردان

صورت

سینه

اندام

پوست

آقایان

بوتاکس پیشانی

اخم کردن‌های مکرر می‌تواند باعث ایجاد چین‌وچروک بر پیشانی شما شود، اما مواردی همچون: افزایش سن، کاهش حالت کشسانی پوست، قرار گرفتن در معرض آفتاب و عوامل ژنتیکی نیز می‌توانند دخیل باشند. ممکن است بخواهید با تغییر مدل موهای خود، پیشانی و این چین‌وچروک‌ها را بپوشانید، اما عجله نکنید؛ شاید بتوان به کمک تغییر سبک زندگی و راه‌کارهای درمانی خطوط پیشانی را کاهش داد. تزریق بوتاکس یک روش درمانی در حوزه زیبایی است که از طریق آرام‌سازی عضلات صورت می‌تواند چین‌وچروک‌های صورت را صاف کند. بوتاکس از طریق سم فعال موجود دران یعنی، بوتولینوم نوع A، باعث فلج موقتی یکسری از عضلات صورت می‌شود. می‌توان بوتاکس را در پیشانی و بین دو ابرو تزریق نمود. بوتاکس می‌تواند خطوط افقی پیشانی و خطوط عمودی بین ابروها را صاف کند. تزریق بوتاکس باعث می‌شود عضلاتی که باعث ایجاد این خطوط می‌شوند، موقتاً غیرفعال شوند.

ممکن است بعضی افراد برای رفع خطوط افقی پیشانی یا خطوط عمودی بین ابروها، استفاده از تزریق بوتاکس را انتخاب کنند. باوجودی که استفاده از بوتاکس در پیشانی فرایندی امن و بی‌خطر در نظر گرفته می‌شود، اما هنوز متخصصان در خصوص استفاده از بوتاکس رعایت جوانب احتیاطی را ضروری می‌دانند. درحالی‌که بوتاکس می‌تواند در برطرف کردن چین‌وچروک‌ها مؤثر باشد، اما می‌تواند بیش‌ازحد طبیعی باعث غیرفعال شدن عضلات گردد؛ بنابراین دوز تزریقی بوتاکس باید به‌دقت توسط متخصصین مربوطه کنترل و نظارت شود. به‌طورکلی، شما باید برای یافتن مرکز درمانی مناسب تزریق بوتاکس و همچنین یافتن بهترین و معتبرترین پزشک یا جراح پلاستیک تلاش و وقت کافی صرف نمایید.

کلینیک فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی دکتر حسینی در دوسلدورف آلمان واقع شده است. افرادی که قصد انجام انواع روش‌های زیبایی و جوانسازی صورت و بدن به صورت حرفه‌ای را دارند، می‌توانند به کلینیک فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی دکتر حسینی در مجتمع پالادیوم تهران که تحت نظر ایشان است، مراجعه نمایند. این کلینیک مجهز به جدیدترین متدهای روز دنیا و متخصصان ماهر می‌باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

02122030245 - 02122030246 - 02122030247 - 02122012156 - 02122012158 - 09226137085

شایع‌ترین علل ایجاد چین‌ و چروک‌های پیشانی


شکل‌گیری چین‌وچروک روی پیشانی علل متعددی دارد، ازجمله:

  • افزایش سن
  • قرار گرفتن در معرض نور خورشید
  • لبخند زدن، اخم کردن و دیگر حرکات تکراری صورت
  • رادیکال‌های آزاد (مولکول‌های بسیار ناپایدار)

بوتاکس چیست


بوتاکس آرام‌بخشی است که برای رفع چین‌وچروک در عضلات تزریق می‌شود. درواقع بوتاکس نوعی درمان زیبایی محسوب می‌شود که برای کاهش خطوط و چین‌وچروک‌های صورت مورداستفاده قرار می‌گیرد. درمان بوتاکس بسیار کم تهاجمی است. روشی ایمن و بی‌خطر است و برای رفع خطوط و چین‌وچروک در اطراف چشم‌ها مؤثر عمل می‌کند. همچنین علاوه بر پیشانی می‌توان برای رفع خطوط بین ابروها نیز مورداستفاده قرار گیرد.

بوتاکس پیشانی برای چه افرادی مناسب است؟


بیماران جوان یا سالمند، مرد یا زن، همگی می‌توانند از مزایای تزریق بوتاکس بهره‌مند شوند. بعضی از بیماران به‌محض روئیت اولین نشانه‌های بروز چین و چروک بر روی صورت، ترجیح می‌دهند به‌عنوان یک اقدام پیشگیرانه، از تزریق بوتاکس استفاده کنند. برای تعیین علل بیماری و مناسب بودن این روش درمانی، تحقیقات بسیار وسیعی صورت پذیرفته است.

بوتاکس برای کدام قسمت از پیشانی در نظر گرفته می‌شود؟


از تزریق بوتاکس برای رفع خطوط افقی پیشانی و همچنین خطوط بین ابروها (خطوطی که به شکل عدد 11 در بین چشم و ابروها ظاهر می‌گردد) کمک گرفته می‌شود. اگرچه تزریق بوتاکس یک روش تأییدشده می‌باشد، اما برای تزریق، احتیاط‌های لازم باید لحاظ گردد. استفاده بیش‌ازحد بوتاکس در پیشانی می‌تواند عوارض طولانی‌مدتی را در پی داشته باشد. تزریق بوتاکس برای خطوط پیشانی، بین ابروها و خطوط اطراف چشم‌ها مناسب است. تزریق بوتاکس برای خطوط اطراف چشم می‌تواند تا 24 واحد در نظر گرفته شود.

چگونه به متخصص مناسب این حوزه مراجعه کنیم؟


پیشانی

هنگامی که بحث پیدا کردن پزشک مناسب برای تزریق بوتاکس مطرح می‌شود، طبیعتاً به دنبال پزشکی هستید که بتوان به تخصص و مهارت او اعتماد نمود. متخصصین پوست، جراحان پلاستیک و متخصصین گوش و حلق و بینی افرادی هستند که در این زمینه می‌توانند نیاز شما را برطرف سازند. همچنین ممکن است پرستاران تأییدشده، دستیار پزشکان و متخصصین دیگر نیز برای تزریق بوتاکس آموزش‌های لازم را ببینند و مجوز تزریق بوتاکس دریافت کنند.

تزریق بوتاکس پیشانی چگونه انجام می‌شود؟


تزریق بوتاکس پیشانی

در معاینه اولیه، درمان‌های قبلی، انعطاف‌پذیری، حجم، خاصیت ارتجاعی پوست و همچنین واکنش عضلات پایه پوست به‌دقت مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. سپس محل‌های تزریق به‌دقت مشخص شده و علامت زده می‌شوند. بعدازآن، میزان تزریق بوتاکس در هر ناحیه از پیشانی مشخص می‌گردد. به‌طورمعمول در تزریق بوتاکس پیشانی، عضلات فرونتالیس، مژگانی بالا و هرمی بینی، هدف تزریق قرار می‌گیرند. برای به دست آوردن بهترین نتیجه، لازم است به‌صورت دقیق محل عضلات شناسایی شود، چراکه تزریق بوتاکس در این منطقه می‌تواند بر حرکت ابروها اثرگذار باشد. این روش 10 الی 15 دقیقه طول می‌کشد و نسبتاً بدون درد است. برای حداکثر کردن راحتی بیمار در طول فرایند تزریق، از سوزن‌های بسیار ظریف و نازک استفاده می‌شود.

تزریق چند واحد بوتاکس در پیشانی مجاز است؟


بوتاکس در هر سرنگ، در دوزهایی بین 50 تا 200 واحد تهیه می‌شود. بعضی از پزشکان به برای پیشانی طور متوسط ​​8 تا 20 واحد تزریق را در نظر می‌گیرند. شرکت آلرگان (Allergan) یکی از تولیدکننده‌های بوتاکس، تزریق دوز 4 واحدی را در پنج نقطه از پیشانی توصیه می‌کند که درمجموع 20 واحد می‌شود. ممکن است پزشک شما در ابتدا با یک دوز پایین شروع کند. پس از چند هفته (معمولاً دو تا چهار هفته)، تأثیر دوز تزریقی در شما ارزیابی می‌شود؛ سپس ممکن است چند واحد اضافی دیگر به شما تزریق شود. بر اساس ارزیابی پزشک، میزان دوز موردنیاز شما برای تزریق‌های آتی مشخص می‌شود. به‌طورکلی تزریق دوره‌ای بوتاکس تقریباً هر چهار ماه یک بار انجام می‌شود. پس از اولین تزریق ممکن است نتیجه درمان به مدت طولانی دوام نداشته باشد. ممکن است بعد از 2 الی 3 ماه پس از اولین تزریق نیاز به تزریق مجدد داشته باشید.

تزریق بوتاکس برای خطوط اخم

خطوط اخم که شبیه عدد 11 در بین ابروها ظاهر می‌شوند می‌توانند توسط تزریق بوتاکس برطرف گردند، بسته به جنس بیمار و عمق چروک‌ها، 16 الی 30 واحد بوتاکس نیاز خواهد بود. بسته به نیاز پوست افراد توصیه می‌شود زنان 16 الی 28 واحد و مردان تا 30 واحد را در نظر بگیرند.

تزریق بوتاکس برای خطوط افقی روی پیشانی

خطوط افقی در پیشانی در بالای ابروها و زیر خط مو خود را نشان می‌دهند. هم در مردان و هم در زنان 8 تا 16 واحد بوتاکس توصیه می‌شود، زیرا این منطقه نسبتاً حساس‌تر است و نیاز به واحدهای کمتری نسبت به خطوط اخم دارد. می‌توان خطوط عمودی را نیز با همین مقدار واحد از بوتاکس تحت درمان قرار داد، اما برای تصمیم‌گیری درست، ارزیابی دقیق شرایط بیمار ضروری است.

اگر سؤالی در مورد رفع خط اخم و چروک پیشانی با تزریق بوتاکس دارید در این قسمت کلیک کنید.

زمان بهبودی تزریق بوتاکس پیشانی چقدر است؟


مزیت عمده تزریق بوتاکس این است که یک درمان سرپایی محسوب می‌شود. یعنی شما می‌توانید وارد مطب شوید، تزریق را انجام دهید و بلافاصله به محل کار خود بازگردید. تنها محدودیتی که از شما خواسته می‌شود این است که ناحیه تزریق را برای باقی‌مانده روز مالش ندهید. همچنین، از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (مانند Advil، Motrin، Alleve،)، آسپیرین و سایر داروهای رقیق‌کننده خون نیز باید اجتناب شود تا احتمال بروز کبودی کاهش یابد.

اثر تزریق بوتاکس پیشانی تا چه مدت دوام خواهد داشت؟


به‌طورکلی انتظار می‌رود اثر تزریق بوتاکس تا چهار ماه ادامه داشته باشد. بااین‌حال، نتیجه اولین تزریق می‌تواند کوتاه‌تر باشد. در این صورت برای تزریق مجدد باید به پزشک خود مراجعه نمایید. پس‌ازآن، نتیجه تزریق بوتاکس طولانی‌تر خواهد شد. ممکن است نتیجه درمان بلافاصله پس از تزریق ظاهر نشود. برخی از متخصصین پیشنهاد می‌کنند برای دیدن حداکثر نتیجه تزریق، حداقل 14 روز منتظر بمانید و در صورت نیاز برای تزریق مجدد به پزشک خود مراجعه کنید.

چه مواردی باید بعد از تزریق بوتاکس پیشانی رعایت گردد؟


موارد کمی وجود دارد که توصیه می‌شود یک یا دو روز بعد از تزریق رعایت شوند تا بهترین نتیجه مورد انتظار حاصل گردد و احتمال بروز عوارض جانبی مانند حرکت سم تزریق‌شده، کبودی و تحریک پوست کاهش یابد.

  • از خاراندن، ماساژ دادن یا مالش ناحیه تزریق اجتناب شود. ترجیحاً، آن قسمت از صورت را لمس نکنید. لمس صورت می‌تواند باعث تحریک پوست و بروز عوارض جانبی مانند تورم و کبودی شود. مهم‌تر از همه، مالش یا ماساژ می‌تواند باعث سرایت بوتاکس تزریق‌شده به سایر قسمت‌های صورت شود.
  • چند ساعت پس از درمان، برای جلوگیری از تورم صورت و سم به سایر قسمت‌ها، دراز نکشید و یا خم نشوید. در صورت امکان، تا شب‌هنگام از خوابیدن خودداری کنید.
  • در طول 24 ساعت اول پس از تزریق بوتاکس از انجام ورزش شدید اجتناب کنید، زیرا این کار می‌تواند باعث حرکت سم بوتاکس و یا تورم شود.
  • حداقل به مدت یکی دو روز بعد از تزریق از مصرف سیگار خودداری کنید.

عوارض جانبی احتمالی تزریق بوتاکس چیست؟


عوارض جانبی معمولاً خفیف و موقتی هستند. بعد از درمان ممکن است در ناحیه تزریق کبودی ایجاد شود. به‌ندرت در برخی افراد ممکن است، بدن علیه پروتئین‌های موجود در سم بوتاکس انتی بادی ترشح کند، در این صورت احتمال دارد اثر درمان کاهش یابد. در موارد نادر، ممکن است شاهد افتادگی پلک یا عدم تقارن آن‌ها باشیم؛ اگر این اتفاق بیافتد به پزشک مراجعه کنید تا درمان‌های لازم انجام شود. این وضعیت موقت و کوتاه‌مدت خواهد بود.

تزریق بوتاکس چقدر هزینه دارد؟


متوسط هزینه تزریق بوتاکس ممکن است بسته به تعداد تزریق، اندازه و محل درمان و شهری که در آن زندگی می‌کنید، متفاوت باشد.

سؤالات متداول


آیا بعد از تزریق بوتاکس می‌توانم آرایش کنم؟

بله. در حالت ایدئال، برای یک ساعت یا بیشتر از آرایش خودداری کنید. بااین‌حال، می‌توان بلافاصله پس از تزریق بوتاکس از آرایش ملایم استفاده نمود. بازهم توصیه می‌شود که در طول این فعالیت‌ها، نباید فشار بر ناحیه تزریق وارد شود تا از پخش شدن سم بوتاکس به سایر قسمت‌ها خودداری شود.

آیا می‌توانم پس از تزریق بوتاکس بخوابم؟

بوتاکس حاوی پروتئین‌های بی‌خطر و طبیعی است. درمان با بوتاکس تأثیر کمی بر فعالیت روزمره افراد دارد و الگوی خواب شما را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد. برای تأثیر مناسب بوتاکس نباید بر ناحیه تزریق فشاری وارد شود و یا تا چهار ساعت بعد از تزریق از خوابیدن به سمت جلو باید خودداری شود.

آیا نتیجه تزریق بوتاکس طولانی است؟

اگرچه در بعضی افراد نتیجه تزریق بوتاکس دوام بیشتری دارد، اما به‌طورکلی شواهد علمی نشان می‌دهد که اثر تزریق بوتاکس معمولاً 12 تا 16 هفته طول می‌کشد.

اگر نتیجه تزریق بوتاکس مورد دلخواه من نبود، چه‌کاری باید انجام دهم؟

اثر بوتاکس معمولاً ظرف 3 الی 5 روز یا درنهایت طی دو هفته ظاهر می‌شود، در این زمان بهتر است برای بررسی نتیجه تزریق و ابعاد زیبایی آن به پزشک مراجعه کنید تا توصیه‌های لازم را دریافت کنید.