برداشتن خال صورت:داشتن پوست صاف و زیبا با رفع خال های سطحی و گوشتی

صورت

سینه

اندام

پوست

آقایان

برداشتن خال صورت

خال زائده‌ای روی پوست است که معمولاً به رنگ قهوه‌ای یا سیاه دیده می‌شود. خال در هر نقطه‌ای روی پوست، به صورت تکی یا گروهی می‌تواند ایجاد شود. اکثر خال‌ها در اوایل دوران کودکی و در 25 سال نخست زندگی روی پوست نمودار می‌شود. داشتن 40 ـ 10 خال در دوران بزرگسالی عادی است. خال‌ها معمولاً به آهستگی در گذر سال‌ها تغییر می‌کنند، برآمده می‌شوند و یا رنگ‌شان عوض می‌شود. گاهی اوقات مو روی خال درمی‌آید. بعضی خال‌ها کوچکترین تغییری نمی‌کنند، حال آن که بعضی خال‌ها به مرور زمان و به آرامی محو می‌شوند. اگر می‌خواهید با خال زشت و ناخوشایندتان خداحافظی کنید، می‌توانید یکی از روش‌های متعدد از بین بردن خال را انتخاب کنید.

خال برای بسیاری از ما لکه قهوه‌ای رنگی روی پوست بدن است که توجهی به آن نمی‌کنیم، اما واقعیت این است که شکل، اندازه و فرم خال‌ها بیانگر نکات مهمی درباره سلامت پوست است. اگر خال زشت روی صورت آزارتان می‌دهد، متخصصین زیبایی آماده‌اند برای برداشتن خال صورت کمکتان کنند. رفع خال‌های صورت با روش‌هایی مانند تراشیدن خال با تیغ، جراحی بریدن و کندن خال، لیزردرمانی و کرایوسرجری صورت را زیباتر و پوست را صاف‌تر و شفاف‌تر می‌کند. درمان خال صورت با این روش‌های نوین هم برای زنان و هم برای مردان مناسب است.

کلینیک فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی دکتر حسینی در دوسلدورف آلمان واقع شده است. افرادی که قصد انجام انواع روش‌های زیبایی و جوانسازی صورت و بدن به صورت حرفه‌ای را دارند، می‌توانند به کلینیک فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی دکتر حسینی در مجتمع پالادیوم تهران که تحت نظر ایشان است، مراجعه نمایند. این کلینیک مجهز به جدیدترین متدهای روز دنیا و متخصصان ماهر می‌باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

02122030245 - 02122030246 - 02122030247 - 02122012156 - 02122012158 - 09226137085

انواع خال


خال مادرزادی

خال مادرزادی از همان بدو تولد روی پوست وجود دارد. از هر صد نفر یک نفر خال مادرزادی دارد. احتمال تبدیل شدن این نوع خال‌ها به ملانوم بیشتر از خال‌های دیگری است که پس از تولد ایجاد می‌شود. اگر قطر خال بیشتر از 8 اینچ (20.32 سانتیمتر) باشد، احتمال سرطانی شدن آن بیشتر است.

خال آتیپیکال

خال آتیپیکال یا غیرعادی به خال‌هایی گفته می‌شود که اندازه آنها بزرگتر از معمول (بزرگتر از پاک‌کن سر مداد ) است و شکل غیرعادی دارند. رنگ خال‌های غیرعادی یکنواخت نیست، مرکز این خال‌ها قهوه‌ای تیره و لبه‌های آن روشن‌تر و ناصاف است. این خال‌ها معمولاً ارثی هستند. تعداد خال‌های آتیپیکال یک نفر می‌تواند بیشتر از 100 عدد باشد و احتمال تبدیل شدن این نوع خال‌ها به ملانوم بدخیم (سرطانی) بالا است. در صورتی که خال تغییر کند، برای بررسی سرطانی شدن آن باید به متخصص پوست و مو مراجعه کرد.

خال اکتسابی

خال اکتسابی خالی است که در دوران کودکی و بزرگسالی ایجاد می‌شود. اکثر این خال‌ها خوش‌خیم هستند و احتمال سرطانی شدن آنها وجود ندارد، هرچند بعضی خال‌های اکتسابی به مرور زمان سرطانی می‌شوند. خال اکتسابی شایع‌ترین نوع خال است و علت ایجاد شدن آن معمولاً قرار گرفتن مداوم در معرض نور خورشید است.

علل ایجاد شدن خال


خال زمانی ایجاد می‌شود که سلول‌های پوست به جای آن که در سراسر پوست پخش شوند، در کنار هم به صورت خوشه‌ای و گروهی رشد کنند. این سلول‌ها ملانوسیت نام دارند و رنگدانه‌ای را تولید می‌کنند که به پوست رنگ طبیعی می‌دهند. خال‌ها به دلایل زیر روی پوست پدیدار می‌شوند:

  • برخی افراد خال مادرزادی دارند، اما بعضی پس از تولد دارای خال می‌شوند.
  • نور خورشید یکی از علل ایجاد شدن خال است و حتی به نظر می‌رسد که تابش نور آفتاب روی پوست در ایجاد خال‌های آتیپیکال یا دیسپلاستیک نقش داشته باشد.
  • نقش وراثت در ایجاد خال را نمی‌توان نادیده گرفت. بسیاری از خانواده‌ها نوعی خال به نام خال دیسپلاستیک (اتیپیکال) دارند که احتمال تبدیل شدن آن به ملانوم بیشتر از انواع دیگر خال است.
  • بارداری

رایج ترین روش های غیر جراحی خال برداری صورت در زنان و مردان


برداشتن خال به روشی ایمن تصمیمی است که از آن پشیمان نخواهید شد. حتی اگر صرفاً به دلایل زیبایی می‌خواهید، از دست خال روی پوست خلاص شوید، سعی نکنید که خال را خودتان بردارید، حتماً به متخصص پوست و زیبایی مراجعه کنید تا ایشان ابتدا خال‌تان را معاینه کنند.

کرایوتراپی

کرایوتراپی

کرایوتراپی یا سرمادرمانی روشی غیرجراحی برای برداشتن خال‌های پوستی است که در آن از نیتروژن مایع برای منجمد کردن سلول‌های پوستی استفاده می‌شود، فریز کردن آن‌قدر ادامه داده می‌شود تا سلول‌ها از بین بروند. کرایوتراپی درمانی بسیار سریع است و مدت زمان آن به ضخامت و اندازه خال بستگی دارد. فریز کردن خال معمولاً شامل یک مرحله 10 ـ 5 ثانیه‌ای اسپری کردن نیتروژن مایع روی خال و یک وقفه 2 ـ 1 دقیقه‌ای بین سیکل‌های درمان است. مدت زمان درمان و تعداد سیکل‌های درمان به نوع پوست و ماهیت مشکل بستگی دارد.

لیزردرمانی

لیزردرمانی

لیزردرمانی امروزه روش پرطرفداری برای رفع خال محسوب می‌شود. البته برای برداشتن خال‌های بزرگتر لازم است که ابتدا محلولی برای برجسته شدن خال تزریق شود، سپس خال با تیغ از روی پوست بریده شود.

برداشتن خال‌های کوچک با لیزر

خال‌های صاف و کوچک (با قطر تقریبی یک میلی متر) روی صورت را می‌توان به راحتی با لیزر پاک کرد. متخصص پوست خال را با لیزر می‌تراشد و پاک می‌کند. چون خال‌ها کوچک هستند، نیازی به بی‌حسی نیست. کل خال برداری با لیزر فقط 5 ثانیه طول می‌کشد. پوست پس از رفع خال با لیزر قرمز می‌شود. پزشک معالج کرمی (عموماً آنتی بیوتیک) به بیمار می‌دهد که روی زخم بزند. لکه قرمز کم رنگی پس از افتادن رویه‌ی زخم روی پوست باقی می‌ماند؛ اما مطمئن باشید که بعد از گذشت چند هفته حتی خودتان هم نمی‌توانید بگویید که خال کجا بوده است.

برداشتن خال‌های بزرگتر با لیزر

ابتدا متخصص درماتولوژی پوست دور خال را بی‌حس می‌کند. چون خال بزرگتر است و خال برداری با لیزر بیشتر طول می‌کشد، عمل به بی‌حسی نیاز دارد. برداشتن خال تقریباً یک دقیقه زمان می‌برد. مراقبت‌های بعد از برداشتن خال‌های بزرگتر نیز مانند خال‌های کوچک است. زخم باید با پوست مصنوعی پوشانده شود و پانسمان مرتب، به ویژه پس از استحمام عوض شود. التیام یافتن زخم لیزردرمانی خال‌های بزرگتر طبعاً بیشتر طول می‌کشد.

روش های جراحی برداشتن خال های پوست صورت


متخصص پوست با نگاه کردن به خال می‌تواند سرطانی بودن را تشخیص دهد. اگر امکان سرطانی شدن خال وجود داشته باشد، درمان خال توسط متخصص تنها روش ایمن رفع خال است، چون به روش‌های دیگر نمی‌توان سلول‌های سرطانی را از بین برد.

تراشیدن خال 

تراشیدن خال

تراشیدن خال متداول‌ترین روش جراحی برداشتن خال است که درمان ساده، موثر و قدیمی خال‌برداری نیز محسوب می‌شود. متخصص برشی افقی را با یک تیغ تیز ایجاد می‌کند و خال را از روی پوست برمی‌دارد، سپس لبه‌های خال را با الکترود دستکاری می‌کند تا جای زخم کمتر جلب توجه کند. تراشیدن خال درمانی سریع و راحت است که ظرف کمتر از نیم ساعت به پایان می‌رسد.

عمل جراحی بریدن خال

عمل جراحی بریدن خال

تراشیدن خال عملی ساده برای برداشتن خال است. وسیله‌ی اصلی این روش خال برداری یک تیغ تیز است؛ همچنین پزشک لبه‌های خال را پس از برداشتن آن، با الکترود دستکاری می‌کند تا جای زخم کمتر دیده شود. پزشک زائده جدا شده از پوست را به آزمایشگاه می‌فرستد تا سرطانی بودن آن بررسی شود. ممکن است هنگام برداشتن خال اندکی احساس ناراحتی کنید یا سوزش مختصری را حس کنید. برای تسکین ناراحتی می‌توانید مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن مصرف کنید. همچنین پزشکان معمولاً توصیه می‌کنند که پماد آنتی بیوتیک روی زخم جراحی بزنید تا فرایند التیام تسریع شود. محل برش چند هفته قرمز است، اما به تدریج کم رنگ‌تر می‌شود. صبور باشید، فرایند التیام آهسته و زمان‌بر است. اگر متوجه نشانه‌های عفونت یا جای زخم غیرعادی شدید، با پزشک تماس بگیرید.

نمونه‌برداری

نمونه‌برداری

روش نمونه‌برداری (بیوپسی) خال تا حد زیادی به اندازه، محل و نوع خال بستگی دارد. نمونه‌برداری از ضایعات پوستی در مجموع به سه روش اصلی زیر انجام می‌شود:

نمونه‌برداری با تراشیدن

پزشک لایه‌های فوقانی پوست را با اسکالپل می‌تراشد. این نوع نمونه‌برداری به ندرت به بخیه نیاز دارد. اگر پزشک به وجود ملانوم بدخیم مشکوک شده باشد، بیوپسی با تراشیدن معمولاً توصیه نمی‌شود. نمونه پوستی گرفته شده آن‌قدر ضخیم نیست که مشخص شود سرطان تا چه عمقی در بافت ریشه دوانده است.

نمونه‌برداری با بریدن

پزشک کل خال یا ضایعه را با چاقوی جراحی برمی‌دارد. نمونه‌برداری با بریدن خال به ویژه در صورت مشکوک شدن به ملانوم توصیه می‌شود. پزشک هر تعداد لایه پوستی را که لازم باشد، جدا می‌کند تا به عمق خال یا زائده برسد. زخم معمولاً پس از این روش بخیه زده می‌شود.

نمونه‌برداری با پانچ

اگر پزشک روش پانچ پوستی را انتخاب کند، احتمالاً ضایعه پوستی عمیق است. پزشک تکه گرد کوچکی از بافت پوست را با یک پانچ استوانه‌ای تیز برمی‌دارد. پس از پانچ پوستی چند بخیه روی پوست زده می‌شود. نمونه‌برداری با پانچ  بسیار سریع انجام می‌شود.

الکتروسرجری

الکتروسرجری

وجه تسمیه الکتروسرجری این است که ابزار مورد استفاده در این روش با جریان برق گرم می‌شود. متخصص وسیله را روی خال می‌گذارد و سلول‌ها و بافت‌های آن را می‌سوزاند. گاهی اوقات متخصص لازم می‌داند که بخشی از خال را ببرد. چون این روش همراه با ایجاد برش و حرارت الکتریکی است، الکتروسرجری گفته می‌شود. داروی بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن دور خال و راحت بودن بیمار در طول عمل به کار برده می‌شود. پس از آن که موضع عمل بی‌حس شد، متخصص ناحیه را پاک می‌کند و سوزن یا تیغه گرم شده را روی خال می‌گذارد. به این ترتیب خال می‌سوزد و پزشک ذرات باقیمانده روی پوست را پاک می‌کند. برخی پزشکان ترجیح می‌دهند که نمونه را برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه بفرستند. زخم پس از برداشتن خال پانسمان می‌شود و بیمار مسکن دریافت می‌کند. چون موضع بی‌حس شده است، بیمار دردی حس نمی‌کند، اما امکان دارد که درد بعد از از بین رفتن اثر بی‌حسی شروع شود.

سوالات رایج


سوالات رایج

اگر در مورد هریک از روش های جراحی و غیر جراحی از بین بردن خال سوالی دارید در این قسمت کلیک کنید.

خال‌برداری به معنای برداشتن خال‌های سرطانی یا خال‌هایی است که احتمال سرطانی شدن آنها در آینده وجود دارد. البته مزایای رفع خال به همین‌جا محدود نمی‌شود، اگر خال در نقطه‌ای باشد که دیده شود و باعث ناراحتی بیمار گردد، برداشتن آن و صاف شدن پوست اعتماد به نفس وی را افزایش می‌دهد.

پس از برداشتن لکه‌ها و خال‌های پوستی معمولاً جای زخم (اسکار) کوچکی باقی می‌ماند. درهر حال اسکار ظرف یک سال پس از عمل تا حد زیادی محو می‌شود. سطح پوست در اثر برداشتن خال آسیب می‌بیند و باید التیام پیدا کند. زخم رویه می‌بندد و اگر به خوبی از آن مراقبت شود، ظرف چند هفته بهبود می‌یابد.

اگر لیزردرمانی توسط متخصص انجام شود، عمل کاملاً ایمن خواهد بود و خطر باقی ماندن جای زخم نیز حداقل است. احتمال باقی ماندن جای زخم پس از درمان خال با لیزر فقط یک درصد است.

لازم است بدانید که شواهد پزشکی سودمندی درمان‌های خانگی برای برداشتن خال را تایید نمی‌کند. اکثر درمان‌های خانگی مبتنی بر شواهد بدون پایه و اساس هستند، یعنی این که برخی این درمان‌ها را امتحان کرده‌اند و نتیجه را موفقیت‌ آمیز گزارش داده‌اند. درهر حال درمان خال در خانه ایمن نیست و با خطر و عوارض متعدد همراه است.

خال‌برداری عمل دردناکی نیست، اما افرادی که آستانه درد پایینی دارند، حین درمان اندکی دچار ناراحتی می‌شوند. برای این که حین عمل دردی حس نکنید، می‌توانید قبل از عمل کرم بی‌حسی روی پوست بزنید. حتماً استفاده از کرم بی‌حسی را به متخصص اطلاع دهید.

چون برداشتن خال صورت با لیزر و تراشیدن خال آسان‌تر است، هزینه این نوع روش‌های خال‌برداری کمتر از جراحی بریدن خال صورت است.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."